logo

Terénní Santana ve službách řevnického Trans Hospitalu Plus

Středočeský kraj - 17.8.2014

Od konce první poloviny letošního roku disponuje záchranná služba Trans Hospital Plus dalším unikátním sanitním automobilem. Jedná se o terénní speciál dnes již neexistujícího španělského výrobce Santana Motor.

Tato automobilka začala svůj život již v roce 1955, kdy byl založen společný podnik s britským Land Roverem. Vyráběl se zde licenční model Land Rover Series II, posléze i Series III. Land Rover ale společný podnik opustil, nahradilo ho japonské Suzuki a jeho modely Vitara a Jimny. V nabídce nebyl tehdy již žádný vůz na bázi Land Rovera, ovšem ne na dlouho.

Tovární haly začal po roce 2000 opouštět model Aníbal, resp. PS-10, který měl velice slibný nástup prodeje v civilní i vojenské variantě. Bohužel marketingová strategie a obchodní neúspěch společně ruku v ruce s uzavřením smlouvy s italským Fiatem dovedla Santana Motor ke krachu a ukončení činnosti v roce 2011.

V České republice se off-roady Santana Aníbal prodávaly také, cena byla včetně DPH pod jedním milionem korun za model s karoserií Wagon. Z jednoho takového vozu vznikla první sanitka u nás. Je jí Santana na o 280mm prodlouženém podvozku s původním účelem vozu RLP pro krajskou záchranku na Vysočině. O prodloužení podvozku, vlastně celého vozu se postaral dovozce ve spolupráci s firmou KOV Velim. Sanitní vestavbu provedl Sicar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Santana z roku 2005 funkci vozu RLP plnila, ale vzhledem ke klimatickým podmínkám v zimě, kdy prakticky netopí (ano, ve Španělsku nemají -20°C…) a také ne úplně ideálním jízdním vlastnostem (má opravdu malý rejd) je dnes používána pro tahání přívěsu hromadného neštěstí a odtah nepojízdných sanitek.

Druhá Santana pochází ze stejného roku a vyjela z dílen opět KOVu Velim a Sicaru. Je postavena tentokrát na běžném sériovém podvozku Aníbal s tím, že je za kabinou osádky namontována klasická sanitní „krabice“. Objednala si jí slovenská firma RC&T Detva s.r.o., resp. Záchanná zdravotná služba Hriňová (Banskobystrický kraj), která jí používala více jak 7 let.

V roce 2014 se tato sanitka objevila v nabídce autobazaru na jihu Moravy. Trans Hospital Plus v té době řešil náhradu za již dosloužilé vozy Mercedes-Benz G, vhodné pro jízdu a zásahy v náročném terénu. Pořídit nové „géčko“ by stálo velké finanční prostředky, a i když se jedná o nesmírně kvalitní vozidlo, v poměru cena vs. užitná hodnota by se nevyplatilo. Proto se hledalo úspornější, přitom stejně efektivní řešení. To se našlo právě v této starší Santaně.

Vozidlo bylo ke konci první poloviny letošního roku přivezeno do Řevnic, kde se započalo s jeho přípravou na výkon služby. Nutno podotknout, že není primárně určeno pro službu na záchrance, od toho jsou jiné automobily, ale v případě potřeby je připraveno vyjet na pomoc, jako se již několikrát stalo, když se jednalo o nepřístupný terén.

Co se vybavení týče, nebylo v něm vyjma lanového navijáku o síle 4000kg s lanem o délce 30m a průměru 8mm nic. Nový provozovatel dodal vše a tak Santana splňuje předpis pro sanitní automobil RZP. Uvnitř tak nalezneme páteřovou desku, pevný stůl, na něm nosítka Stryker o nosnosti 295kg, odsávačku, defibrilátor, oxylog, vakuové fixační prostředky, mobilní sedačku, sady krčních límců, zdravotnické batohy, ampulárium a dašlí předpisem dané prostředky.

Santaně byl změněn také vzhled, původní polep sice zůstal z velké části zachován, ale doplnil se o nové symboly modré hvězdy života, nové reflexní prvky a samozřejmě o logo Trans Hospitalu Plus. Zadní část je opatřena červeno-žlutým štráfováním, jak jinak, než v reflexu. Vyměnila se také světelná rampa. Starou Hellu nahradila LEDková ARMAS Elektronik. Vyměněny byly i zadní modré majáky.

SAM_0308

Na kryt motoru přibyla rezervní pneumatika a na obě strany byl namontován nerezový kryt prahu dveří, protože plastový nic nevydržel. Rovněž se Santana osadila vysokým sáním, tzv. šnorchlem, aby vozidlo mohlo lépe brodit i ve větší hloubce.

Jakmile se Santana připravila na provoz, čekal jí ostrý test na asistenci při cyklistických závodech, kde musela její posádka zasahovat u dnes již světově proslulého zraněného závodníka, jehož spodní stranou stehna prošlo řídítko kola. Od té doby vyjela několikrát i na výpomoc jako druhý vůz ZS k zásahům v nepřístupném terénu a absolvovala další asistence, odkud transportovala zraněné osoby k sanitkám jako např. ke konci července další cyklozávody u Prahy.

santana

Opodstatněnost vozidel s vysokou průchodností terénem u záchranných služeb je neoddiskutovatelná, a je jen na každém zřizovateli, jak si s tím poradí. U Trans Hospitalu Plus se Santana nadmíru osvědčila a vzpomeňme již zmíněná „géčka“. Tyto vozy bylo možné spatřit po celé zemi, dnes jsou nahrazeny sanitkami s pohonem 4×4 či vozy RV systému se stejným pohonem, ale není to plnohodnotná náhrada. Volkswagen T5 ve čtyřkolce je dobrý vůz, ale horskou kozu, ať už MB G, či Santanu nenahradí a nikdy se nedostane tam, co ona. Ani čtyřkolky SUV nejsou čistě terénní speciály s velkou průchodností, navíc nemají nosítka.

Je samozřejmě otázkou, kolik výjezdů do extrémního terénu ročně všude je, ale mít alespoň jedno skutečně terénní auto s nosítky není jistě na škodu. Ostatně není až tak dávnou minulostí, jak se může zdát, když v televizi běžela výzva pro majitele terénních vozidel, zda by vyjeli na pomoc nejen pražské záchranné službě, když došlo na nepříznivé povětrnostní podmínky.

SAM_0282

Technicko – taktická data Santana Trans Hospital Plus:

Podvozek: Santana Aníbal
Nástavba: KOV Velim/Sicar
Motor: turbodiesel Iveco 8140.43P
Zdvih. objem: 2800 ccm
Max. výkon: 92 kW při 3600 ot/min
Pohon: 4×4
Max. rychlost: 145 km/h
Počet míst: 4 sezení, 1 lůžko
Max. hmotnost: 3050 kg
Délka: 4970 mm
Šířka: 2000 mm
Výška: 2710 mm
Rozvor: 2768 mm

 

Foto: Modrahvezdazivota.cz, Trans Hospital Plus, Peter Belohorec, Pavel Tuzar