logo

Akce „Zachraň život s Kryštůfkem“ proběhla v pátek v Příbrami

Středočeský kraj - 3.9.2014

Provizorní polní nemocnici připomínalo v pátek 5. září náměstí 17. listopadu v Příbrami. Na ploše v centru města vyrostly červené záchranářské stany a od ranních hodin k nim proudily davy příbramských školáků. Asi pět set žáků základních škol se přišlo poučit a zároveň pobavit na akci nazvanou „Zachraň život s Kryštůfkem“, kterou pro ně připravil nedávno vzniklý Nadační fond Kryštůfek společně se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje.

Posláním fondu je pomoc dětem, které se ocitnou v péči zdravotnických záchranářů a na palubách sanitních vozů dostávají plyšovou hračku Kryštůfka záchranáře. Zároveň fond podporuje výchovu školní mládeže ke zdravotnické pomoci. Páteční setkání na příbramském náměstí bylo součástí dlouhodobého projektu „Kryštůfek záchranář dětem“, se kterým se postupně seznamují školáci v převážné většině krajů České republiky.

Význam akce ocenil i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který nad ní nejen převzal záštitu, ale přijel si ji osobně do Příbrami prohlédnout. „Jakýkoliv počin, který přispěje k záchraně lidského života, považuji za nesmírně důležitý. Proto vřele vítám i tuto akci „Zachraň život s Kryštůfkem“. Myslím si, že je velmi důležité vštěpovat lidem zásady poskytování první pomoci. A samozřejmě, že nejlepší je začít s touto výchovou již od útlého věku. Děkuji organizátorům a všem, kdo se na přípravě podíleli za uspořádání této užitečné akce,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera.

Celá akce, jejímž odborným garantem se stala Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, byla rozdělena do dvou bloků. První část patřila dětem z příbramských škol, které se mezi osmou a třináctou hodinou postupně vystřídaly na čtyřech stanovištích. Ve dvou stanech na ně čekali záchranáři, kteří je seznámili se správným postupem při resuscitaci. Každý ze školáků měl k dispozici malý model, na kterém si mohl vyzkoušet, co si z předvedeného postupu i výkladu zapamatoval. Na dalším stanovišti se děti učily volat na tísňovou linku 155, tak aby operátům poskytly všechny důležité informace vedoucí k včasnému příjezdu sanitky. Poté přecházely přímo do Kryštůfkova stanu, kde mohly popustit uzdu své fantazii a malovaly obrázky s tématikou plyšového panáčka nebo konkrétní pomoci při záchraně života. Poslední zastávkou byla prohlídka kompletního vybavení přistaveného velkého sanitního vozu.

Za absolvování všech čtyř stanovišť dostalo každé dítě od organizátorů drobné dárky, včetně oblíbených nafukovacích žlutých a oranžových balónků ZZS SčK, kterými se pak hemžilo celé město. Na památku se také celé třídy i jednotlivci mohli nechat vyfotit s obrovským plyšovým Kryštůfkem.

Prakticky stejný scénář měla i odpolední část, kdy se jednotlivá stanoviště otevřela pro širokou veřejnost, především pro rodiny s dětmi. A zatímco dospělí se spíše zdokonalovali v masáži srdce a dalších formách poskytování první pomoci při běžných úrazech, malí návštěvníci se raději věnovali malování a prohlídce sanitky.

Na akci „Zachraň život s Kryštůfkem“ zavítali i zástupci města a nechyběl ani ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. „Jsem za každou podobnou akci nesmírně vděčný a patrně nikdy jich nebude dost. Je dobře, že je zaměřená hlavně na děti, protože to je ta nejlépe vzdělavatelná skupina, která nás může posunout dopředu. Abychom lidi nejen naučili základy první pomoci, ale aby se zároveň nebáli ji i poskytnout. Včas zahájená srdeční masáž nebo zastavení silného krvácení ještě před naším příjezdem jsou mnohdy rozhodující vteřiny a minuty pro přežití pacienta,“ uvedl ředitel Houdek.

Závěrečnou tečku udělají organizátoři z nadačního fondu, až s Kryštůfkem objedou všechny zainteresované kraje. Z každé jeho zastávky – tedy i té páteční příbramské – totiž vyberou deset nejhezčích výkresů, které postoupí do celostátního finále o zajímavé ceny.

 

 

Bc. Petra Effenbergerová tisková mluvčí ZZS SČK