logo

Středočeští záchranáři získali první místo na slovenské soutěži Záchrana 2014

Středočeský krajSvět - 7.10.2014

Ve dnech 2.–5. října se ve Vysokých Tatrách konalo mezinárodní odborné metodické cvičení složek IZS Záchrana 2014. Již tradičně se cvičení zúčastnila také posádka zdravotnické záchranné služby z Benešova ve složení lékař Pavol Kačenga, záchranář Adam Svoboda a řidič Rudolf Kotek. Cvičení se celkem zúčastnilo 26 záchranářských posádek, z nichž čtyři byly z České Republiky. Dvě posádky do bojů o pomyslné zlato vyslala i italská horská záchranná služba z oblasti Bolzana. V obrovské mezinárodní konkurenci a nelehkém terénu slovenských velehor obsadila posádka zdravotnické záchranné služby z Benešova první místo a již potřetí suverénně ovládla toto metodické cvičení.

V obtížném vysokohorském terénu se záchranáři museli potýkat nejen s nepřízní počasí, těžko dostupnými místy zásahu, ale především s těžce raněnými pacienty, u nichž bylo nezřídka zapotřebí stabilizovat selhávající životní funkce a technicky připravit a zajistit jejich transport z obtížně přístupných míst do traumacentra ke konečnému ošetření, popř. následné resuscitační péči.
K technicky nejnáročnějším zásahům patřila záchrana dívky z vysokohorského potoka, která utrpěla fatální podchlazení provázené selháním oběhu s nutností následné resuscitace. Pro přístup k dívce museli záchranáři překonat pomocí lanové techniky dravý horský tok a neprodleně na místě zahájit záchranné práce.

Vzhledem k závažnosti stavu a nedostupnému horskému terénu musela být na místo, byť jen cvičně, přivolána letecká záchranná služba, která by v případě ostrého zásahu zajistila následný transport dívky do kardiocentra v Banské Bystrici.

Pro ilustraci dalších z mnoha denních i nočních zásahů, se kterými se museli záchranáři potýkat, byl například pád kabiny visuté lanovky s dvěma cestujícími na Skalnaté Pleso, záchrana horolezce, kterého na jištěné cestě zasáhl blesk a došlo u něj k zástavě oběhu, noční záchranné práce na laviništi a vyhledání horolezců zasypaných po pádu 200leté laviny s využitím lavinových vyhledávačů.
Cvičení probíhalo celý den a noc i navzdory nepřízni počasí, což však nemělo sebemenší vliv na profesionální výkon všech zasahujících záchranářů.