logo

Hasiči a záchranka na jižní Moravě propojili své integrované systémy, na místo zásahu dorazí rychleji

Jihomoravský kraj - 29.10.2014

Operační střediska zdravotní záchranné služby a hasičské záchranného sboruy pomohla propojit od letošního září technologie GINA od mladé brněnské firmy z JIC. Díky speciálnímu softwaru mohou mezi sebou hasiči a záchranáři ve chvílích, kdy vyjíždějí k událostem společně, sdílet aktuální informace o zásahu. Koordinační technologie snižuje dojezdové časy ve třetině případů a výrazně ulevuje rádiovým kanálům, které složky integrovaného systému používají ke komunikaci.

Projekt propojení operátorů navázal na loňské zavedení výjezdových tabletů GINA do hasičských vozů. Díky nim si mohly jednotky okamžitě předávat informace o průběhu zásahu, efektivně komunikovat s vlastním střediskem a přijímat od něj nejnovější informace. Od září tohoto roku jsou sdílené informace k dispozici i zdravotnické záchranné službě, díky vytvoření softwarového rozhraní mezi operačním střediskem hasičů a záchranky. Před nasazením systému se střediska informovala jen o zapojených vozidlech a v případě potřeby si dispečeři další informace sdělovali přes telefony.

„Dnes vidí operátoři u společných zásahů polohy vozidel hasičů i záchranářů současně. Díky tomu mohou jednotky lépe koordinovat,“ uvedl Boris Procházka, jeden ze zakladatelů firmy GINA. „U hasičů tyto informace nemají jen operátoři, ale na výjezdových tabletech k nim mají přístup i hasiči při zásahu. Tablety navíc obsahují i navigaci, která jednotce ukáže nejrychlejší cestu až na místo události. Hasiči mají k dispozici i další aplikace, jako jsou mapy budov nebo databáze aut, které jim mohou pomoci při dopravních nehodách během vyprošťování osob,“ vysvětlil Procházka.

Operátorům zdravotnické záchranné služby možnost sledovat polohu zasahujících vozidel hasičů pomáhá při přehledu o místu události a je využívaná také jako pomoc při zásazích, kde není přesně zřejmé místo zásahu. „Velmi cenná je vizualizace zasahujících jednotek hasičů zejména při událostech, kdy je použit automatizovaný externí defibrilátor. Při takovýchto zásazích na místo vyjíždí nejen tým záchranky, ale i časově nejdostupnější tým hasičů s automatizovaným externím defibrilátorem. Pokud hasiče s defibrilátorem vidíme v mapách, operátor může třeba upozornit volajícího, že jsou hasiči už na místě, a tím zajistit co nejrychlejší příchod k pacientovi,“ vysvětlila tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.
Obdobný přínos má sdílení polohy i pro hasiče. „Každý den spolupracujeme se záchrannou službou u dopravních nehod. Hlavně nehody na dálnicích a rychlostních silnicích bývají hlášeny s odchylkou i několika kilometrů. Vozidlo, které přijede na místo první, ať už se jedná o hasiče nebo záchrannou službu, upřesní svou polohou místo události. Další jednotky už míří přímo k místu zásahu,“ objasnil přínos propojení David Jirouš, vedoucí jihomoravského oddělení KOPIS Hasičského záchranného sboru. Dále vyzdvihl výhody při zásazích v nepřístupných terénech. „Díky tomuto systému odpadá složité navigování přes telefon, stanovování styčných bodů, kde na sebe hasiči a záchranka čekali a až pak společně pokračovali k zachraňované osobě,“ řekl Jirouš.
Propojení operačních středisek iniciovala společnost GINA ve spolupráci s dalšími firmami, které dodávají software hasičům i záchranné službě. Jmenovitě společnosti YOUR SYSTEM, přednímu IT dodavateli systémů pro operační a krizové řízení v ČR a společnosti RADIUM, dodavateli osvědčeného dispečerského řešení a navigačních zařízení, určených zejména pro zdravotnické záchranné služby. Spustit celý projekt trvalo půl roku.

Společnost GINA sídlí v JIC (Jihomoravské inovační centrum), s centrem spolupracuje už od prvotního nápadu a založení firmy v akcelerátoru JIC StarCube. „Naši experti podporují firmy především v expanzi na zahraniční trhy. Právě GINA je ale dobrým příkladem firmy, která sice úspěšně expanduje do zahraničí, zároveň ale pomáhá při zachraňování lidských životů v jihomoravském regionu. Lidé na jižní Moravě tak mohou jednoduše vidět, jak i práce JIC přispívá k jejich každodennímu kvalitnějšímu životu,“ uvedl ředitel JIC Jiří Hudeček.

O firmě GINA

Společnost GINA se zabývá vývojem systémů pro taktickou koordinaci v terénu. Technologie se používají při záchranných a bezpečnostních opatřeních v ČR i ve světě, kdy hlavní částí je mapa sdílená mezi všemi zasahujícími jednotkami v reálném čase. Firmu založili v roce 2010 studenti VUT Zbyněk Poulíček, Boris Procházka a Petra Černá, kteří technologii i vymysleli. Jejich projekt zvítězil v národním kole a postoupil do celosvětového finále soutěže Imagine Cup pořádanou společností Microsoft. Dnes technologii GINA využívají hasičské jednotky již v šesti krajích ČR, v zahraničí pomohla po přírodních katastrofách na Haiti a v Japonsku. Je také součástí mezinárodních misí OSN.

www.ginasoftware.cz