logo

Ve Studénce narazilo Pendolino do kamionu, na místě mnoho zraněných

Moravskoslezský kraj - 22.7.2015

Dnes ráno 7:43 došlo k nehodě vlaku EX512 při výjezdu ze stanice Studeka ve směru na Jiistebník (Ostrava – Františkovy lázně). Souprava narazila do nákladního vozu převážejícího plechy, který stál na zabezpečeném železničním přejezdu.

Přejezd byl funkční a ve výstraze. Podle pvních zkoumání kamerového záznamu vjel řidič na přejezd již na červenou, když šly závory dolů. Řidič nechal stát nákladní vůz na přejezdu a opustil jej.

11698639_905118659561410_1817851158542289287_n

Po nárazu soupravy ve vysoké rychlosti byl náklaďák vlečen cca 300metrů, načež došlo i k menšímu požáru.
Následky jsou bohužel tragické. Na místě je podle prvotních informací jeden mrtvý cestující, tři těžce zranění a desítka lehce. Na místě zahrnuje několik jednotek záchranářů i s vrtulníky.

Aktualizace 10:55
Dle dostupných informací na místě zemřeli dva lidé, čtyři jsou v ohrožení života a celkově bylo zraněno 25 lidí. Na místo se sjelo několik posádek ZZS MSK a svoláváni byli i záchranáři v osobnfím volnu.

 

Aktualizace 13:05

„Celkově byla škoda na místě nehody odhadnuta na 87 700 000 Kč (80 mil. škoda na vlaku, 3,7 mil škoda na trati, 4 mil. je škoda ostatních účastníků). Na místě nehody byla stažena data ze záznamových zařízení. Dle záznamu z přejezdového zařízení byl železniční přejezd v době nehody v činnosti.“ Drážní inspekce.

„Záchranáři ZZS MSK dnes ráno (22.7.) zasahovali u hromadného neštěstí na Novojičínsku. Po tři čtvrtě na osm bylo operační středisko záchranné služby kontaktováno s informací o střetu vlakové soupravy Pendolino s nákladním vozidlem na železničním přejezdu ve Studénce. Prvotní hlášení hovořilo o přibližně dvacítce zraněných. Na místě události zasahovalo devět týmů zdravotnické záchranné služby, včetně vrtulníku LZS a dovoláno bylo pět sanitních vozidel dopravní zdravotní služby. Péči poskytovaly více než čtyři desítky záchranářů.

Záchranáři byli v souvislosti s nehodou v kontaktu se sedmnácti osobami. Dva muži utrpěli smrtelná zranění, kterým na místě podlehli. První zemřel ještě před příjezdem ZZS, druhý během zásahu. Ošetřeno bylo patnáct pacientů, mužů i žen:

Šest osob bylo zraněno těžce, tři z nich se nalézali v přímém ohrožení života. Všichni byli po poskytnutí prvotní lékařské péče transportováni vrtulníkem, či sanitními vozidly, do ostravských nemocnic – pět do traumatologického centra Fakultní nemocnice a jeden do Městské nemocnice.

Dalších osm osob utrpělo poranění středně těžká nebo lehká. Byli ošetřeni posádkami ZZS a přepraveni do spádové nemocnice v Novém Jičíně (pět pacientů) a jeden do Městské nemocnice v Ostravě. Dva další účastníky železničního neštěstí ošetřili záchranáři na místě zásahu, jejich stav nevyžadoval transport do zdravotnického zařízení.

Ošetřen byl rovněž muž, který neutrpěl fyzické zranění, ale jevil známky akutní stresové reakce. Posádka ZZS jej předala do další péče v nemocnici Bílovec.

Záchranáři u pacientů ošetřovali poranění hrudníků, hlav, končetin. V několika případech došlo rovněž k amputacím.

Zdravotnická část zásahu skončila po odsunu posledního pacienta do zdravotnického zařízení pět minut před půl desátou.“ PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK.

Foto a info: SŽDC, Drážní inspekce, HZS, FB Hitradio Orion