logo

Na návštěvě u prachatických záchranářů

Jihočeský kraj - 24.1.2016

Prachatice – brána Šumavy, ve které žije zhruba 12 000 obyvatel a která je okresním městem vzdáleným zhruba 35 kilometrů jihozápadně od jihočeské metropole. V tomto malebném městě působí i Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje, ke které jsme dorazili na pracovní návštěvu.

IMG_6431

Záchranáři v Prachaticích sídlí v poměrně krásné části města společně s jihočeskými hasiči. Posádky z celého oblastního střediska Prachatice vyjíždějící z výjezdových základen Prachatice, Vimperk, Volary a Vacov ročně zasahují u zhruba šesti a půl tisíců případů a neodkladnou první pomoc zajišťují zhruba pro 51 000 obyvatel. Tento počet se ale poměrně dost mění, neboť záchranáři z tohoto oblastního střediska, včetně těch prachatických, zasahují v částech, které spadají do CHKO a NP Šumava.

Na VZ Prachatice je dislokováno několik vozidel ZZS Jčk (o tom ale ještě níže) a během dvanáctihodinové denní služby vyjíždí z této základny tři posádky RZP (o víkendech dvě) a jedna posádka s lékařem v setkávacím systému Rendez-Vous. Noční služba je realizována taktéž posádkou RV a dvěma posádkami RZP. Záchranáři u případů v CHKO a NP Šumava velmi často taktéž zasahují s first respondery z Horské služby Šumava.

Technika dislokovaná na VZ Prachatice

Prachatičtí záchranáři mají ve svých garážích několik vozidel. Kromě malých osobních, které jsou využívány na různé administrativní činnosti k či jízdě na okolní VZ, v garážích nalezneme i několik vozidel Volkswagen T5 a Škodu Yeti pro výjezdovou skupinu RV.

Nástavby vozidel pro výjezdové skupiny RZP jsou systému Strobel a zástavby provedl FD Servis. Všechna vozidla jsou poháněna silnými motory s náhonem všech kol.

Škoda Yeti pro lékaře v setkávacím systému RV je takřka normální vozidlo, avšak oproti civilním vozidlům má zdravotnickou zástavbu, kterou vytvořil opět FD Servis.

Pojďme se ještě na několika fotografiích důkladně podívat na jedno z nejnovějších vozidel pro výjezdovou skupinu RZP v Prachaticích. Konkrétně jde Volkswagen Transporter 5. generace s volacím znakem ZCB 418

Závěrem bychom rádi poděkovali kolektivů záchranářů z Prachatic a tiskové mluvčí ZZS Jčk za pomoc při realizaci tohoto článku.

Foto a text: Martin Kramer