logo

Výcvik řidičů liberecké záchranky s novými sanitkami proběhl na polygonu Mercedesu v pražských Stodůlkách

Hlavní město PrahaLiberecký kraj - 25.1.2016

V týdnu od 18. 1. – 22. 1. 2016 proběhl výcvik řidičů liberecké ZZS, který byl zaměřen na teoretické a praktické seznámení s novou technikou v podobě sanitních automobilů na podvozku Mercedes-Benz Sprinter 4×4.

Tyto nové sanitky převzala ZZS Libereckého kraje ke konci minulého roku a ve vozovém parku nahradí již dosluhující vozy značky Volkswagen Transporter. Nové Mercedesy jsou oproti Volkswagenům nejen legislativně zcela jiné. Již na první pohled vidíte rozdíl ve velikosti vozidel, rozdílná je i hmotnostní třída, ale jiné je i řazení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMercedesy jsou v automatu s třílitrovými motory, což je pro valnou většinu řidičů novinkou, na kterou si musejí zvykat a získat potřebné návyky pro jízdu, protože je to jiné, než s manuální převodovkou.


Související článek: Záchranná služba Libereckého kraje představila veřejnosti nové sanitky a vozidla pro lékaře


Na polygonu českého zastoupení firmy Mercedes-Benz, který se nachází v pražských Stodůlkách, prošlo zaškolením na nové sanitky během pěti dnů celkem 180 řidičů liberecké ZZS. Každý den se vystřídala jiná skupina, která byla vždy rozdělena na několik menších, plnících jednotlivé body osnovy školení, složeného z teorie a praktického výcviku v ovládání vozidel.

Teorie obsahovala kromě seznámení se s vozidlem jako takovým také ovládání transportních nosítek, e-health technologie, čili zdravotnického počítače, kterým jsou vybaveny všechny nové vozy ZZS. Praktická část znamenala pro každého řidiče klasický slalom mezi kužely, absolvovaný řízením jedné i obou rukou, dále krizové brzdění v rozdílných rychlostech, dále vyhýbání se chodci při rychlosti 50 km/h, který náhle vstoupil do jízdní dráhy.

Řidiči si vyzkoušeli také jízdu do strmého kopce o sklonu 45°, to samé pak z něj dolů, kde je vzápětí čekala jízda s bočním náklonem, vše pod dohledem zkušených instruktorů.

U všech praktických části si všichni vyzkoušeli, jak se nové sanitky chovají, a osvojili si jejich ovládání.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Necvičilo se však jen na polygonu, řidiči absolvovali pod dohledem instruktorů také kondiční jízdy po hlavním městě.

Výcvik probíhal za velmi mrazivého počasí doprovázejícího sněžením, ale i sluníčkem, takže si každý připadal jako doma, na horách. Do Stodůlek se přijelo podívat na probíhající školení také vedení ZZS Libereckého kraje.

-wap-