logo

Středočeský kraj pokračuje ve 3. etapě rozmisťování AED, dnes jich předal dalších 20 hasičům a policii

Středočeský kraj - 10.2.2016

Středočeský kraj ve spolupráci se Záchrannou službou Středočeského kraje pořídil dalších dvacet automatických externích defibrilátorů (AED), které ve středu 10. února hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek předali řediteli Krajského ředitelství policie SČK Václavu Kučerovi a řediteli Územního odboru Kladno Tomáši Hradilovi. Nové defibrilátory převzali i zástupci vybraných měst a obcí spolu s dobrovolnými hasiči.

Jeden z dvaceti přístrojů AED byl předán i Miloši Peterovi, jenž po celou dobu projekt podporuje a několikrát navštívil veřejná školení první pomoci, která pořádá středočeská záchranka. „Rozhodl jsem se projít celým kurzem první pomoci a naučit se defibrilátor používat,“ prohlásil hejtman s tím, že přístroj bude vozit ve svém vozidle, aby při častých cestách po regionu mohl sám v případě nutnosti poskytnout pomoc.

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje s podporou Středočeského kraje od roku 2014 nakoupila a rozmístila již 45 kusů automatických defibrilátorů včetně kyslíkového zdroje. Další dvacítka přístrojů pokryje doposud „nepokrytá“ místa kraje.

„Automatické externí defibrilátory jsou bezpečným a efektivním způsobem léčby náhlé zástavy oběhu v terénu. Jejich obsluha je jednoduchá a zvládne ji po krátkém školení opravdu každý. Využití laikem umožňuje aplikaci defibrilačního výboje před příjezdem našich posádek,“ uvedl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, který připomněl, že dojezdové časy záchranky se sice pohybují na hranici osmi minut, ale i tento nadstandardní čas je za hranicí toho, co mozek bez kyslíku snese, takže včas zahájená resuscitace a případná defibrilace srdce zvýší šanci na přežití.

Středočeská záchranka nezajišťuje jen samotné pořízení přístrojů, ale vybírá i vhodná místa a organizace pro jejich umístění: hasičské záchranné sbory, městskou a obecní policii a také Policii České republiky. Tyto složky je dále rozmisťují z hlediska jejich potenciálního využití na nejvhodnější místa, např. aby byly dostupné čtyřiadvacet hodin denně. Součástí software Zdravotnického operačního střediska SČK je pak správa jejich databáze, která už čítá více než 100 defibrilátorů. Záchranáři také příslušníky všech nezdravotnických složek Integrovaného zdravotnického systému zdarma systematicky proškolují v poskytování první pomoci, resuscitaci a hlavně užití AED.

Rada kraje také v pondělí 8. února schválila další, v pořadí již čtvrtou vlnu pořizování defibrilátorů. „I tentokrát půjde o nákup a dodávku dvaceti kusů externích defibrilátorů v celkové hodnotě 968 000 korun, a to v sadě s kyslíkovým zdrojem, rukavicemi, rouškami atd.,“ konstatovala radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová. Nové přístroje budou stejně jako předchozí umístěny mezi složky IZS a do obcí, kde jsou pro záchranku delší dojezdové časy.

Monika Nováková tisková mluvčí ZZS SČK