logo

ZZS MSK zvyšuje svou připravenost na mimořádné události i komunikační schopnosti s cizojazyčnými pacienty

Moravskoslezský kraj - 24.2.2016

Záchranáři a lékaři Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje nezapomínají na hromadná neštěstí, ani mimořádné události, kterými v minulosti prošli. Naopak. V rámci zvyšování krizové připravenosti přistoupila organizace k dalšímu důležitému kroku ve vybavení posádek.

V druhé polovině roku 2015 byla dominantní část povinného vzdělávání zaměstnanců věnována problematice organizace místa zásahu u hromadného postižení zdraví, efektivním systémům třídění raněných v ohnisku zásahu, činnostem v rámci obvaziště raněných, ale také kvalitnímu managementu odsunu a spolupráci s dalšími složkami IZS a nemocnicemi. Lektoři vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK v průběhu roku opakovaně simulovali výbuchy plynu, srážky dopravních prostředků, výskyt biologických nákaz i specifické situace, při kterých jsou zasaženi ve větší míře ti nejzranitelnější – děti.

Finálním krokem byla však příprava nově zakoupeného vybavení v podobě třídících opasků, reflexních samonavíjecích pásek a dalšího speciálního vybavení, která proběhla v uplynulých dnech. S dvěma takovými opasky bude, od března tohoto roku, připravena pracovat každá z třiašedesáti posádek moravskoslezské záchranné služby.
Náhled jazyk karty
Obsahem jednoho opasku je 45 kusů reflexních pásek pro prvotní identifikaci závažnosti poranění, nutnosti odsunu a terapie pacienta, škrtidla pro zástavu masivního krvácení a další potřebný zdravotnický materiál. Zvyšuje se tak operabilita každé z posádek, ať již s lékařem, či kvalifikovaným záchranářem. Výhodou nově zaváděného systému je jeho efektivnější využití nelékařskými pracovníky ZZS, rychlost rozhodování i samotného nasazení a možnost pracovat ve ztížených podmínkách (prach, déšť, mráz, krev či tma). Benefitem je navíc fakt, že stejný systém využívá v identické míře i ZZS sousedního, Olomouckého, kraje.

Perličkou, završující přípravu nového vybavení, bylo získání unikátních komunikačních jazykových karet, které v minulosti připravil Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně. Po nadstandardní a flexibilní spolupráci s autorským plzeňským Magistrátem je získala ZZS MSK v novém vydání. Karty v edici „Urgentní medicína“ umožňují zdravotníkům, pomocí kombinace otázek a odpovědí, efektivně zvýšit možnosti domluvy s cizinci, a to nejen v anglickém, německé a ruském jazyce, ale také například ve vietnamštině. V době zvyšujícího se podílu cizojazyčných obyvatel i turistů se jedná o další krok, který posouvá naši organizaci kupředu.

Mgr. Petr Jaššo, MBA
Vedoucí vzdělávacího střediska ZZS MSK

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK