logo

Akce, napětí, boj s fyzičkou i psychickou zdatností – to vše, a nejenom to, vystihuje letošní SOS Extreme

Středočeský kraj - 10.5.2016

O prvním májovém víkendu probíhal ve městech a okolí Míšku pod Brdy a Dobřichovicemi již osmý ročník extrémního metodického cvičení SOS Extreme 2016. Organizátoři si pro soutěžní družstva, která nebyla tvořena jen ze zdravotníků, ale i městských policistů, kynologů, profesionálních i dobrovolných hasičů, připravili několik těžkých situací zaměřených na fyzickou i psychickou odolnost týmů. Modelové situace ovšem nebyly jen o tom, zda týmy zvládanou fyzickou část soutěže, byly zejména o možnosti dalšího vzdělávání soutěžících, neboť na všechny úkoly dohlíželi zkušení rozhodčí z řad zdravotníků, lezců, ale i hasičů…

Hromadné neštěstí na ilegální technopárty

Na celkem osmnáct družstev čekaly úkoly zasazené do městské aglomerace, do okolí řeky Berounky, do lesů, ale také i třeba do výšek i kanálů. Celá soutěž začala v pátek, zhruba okolo 21. hodiny v komplexu již polorozpadlých budov v katastru Skuhrova pod Brdy. Zhruba padesátka příznivců metalové hudby se šla bavit nad poslechem tohoto žánru hudby, když tu najednou došlo k explozi. Přivolaní záchranáři, hasiči a městští policisté si museli poradit s tmou, s velkým počtem zraněných osob, se zakouřením prostorů a také i s “feťáky“ na útěku, kteří přejeli další osobu.
Soutěžní družstva se rozdělila do skupin po devíti doprovázené právě dobrovolnými hasiči a policisty, kteří pomáhali při celém průběhu tohoto úkolu.

Organizátoři ani samotní figuranty ovšem družstva vůbec nešetřili. Sám z vlastní zkušenosti mohu říci, neboť jsem se figurantem stal i já, že zraněné osoby opravdu svůj úkol plnily velmi dobře. Křik, pláč, nadávky, uplácení, drsné chování, ale i velmi zdařilé maskování, několik velmi těžce zraněných osob, několik mrtvých, ale hlavně několik desítek osob v šoku – s tím vším si museli všichni poradit – a poradili si!

Velkou výhodou právě páteční úlohy bylo to, že si všichni zainteresovaní vyzkoušeli spolupráci v neznámém prostředí, vlastně s neznámými kolegy a s omezenou možností transportu zraněných (z fotografií uvidíte více, týmy to pravdu neměly vůbec lehké).
Aby toho v noci nebylo málo, soutěžící měli ještě za úkol komunikaci se zdravotnickým operačním střediskem.

Následující den, na který většina ze soutěžících nespala více, jak pět hodin (někteří i méně), následovaly již další úkoly. Možná byste si mohli myslet, že již organizátoři soutěžící šetřili, ale opak je pravdou.

Jednou v kanálech, podruhé pod mostem a potřetí při porodu na náměstí

Již od ranních hodin soutěží družstva vyrazila na zhruba třinácti kilometrovou trasu protkanou deseti stanovišti. Jednotlivé stanoviště byly charakterizovány těmito ději:
náročný transport kanály, komplikovaný porod dvojčat, popálení při svařování, sražený chodec cyklistou, polytrauma lesního dělníka, psychóza, KPR ve vozidle DZS, zraněný vodák, intoxikace CO a úraz sportovce. Jako protikolo byla dopravní nehoda osobního automobilu mimo komunikaci, kdy vozidlo spadlo do imaginární vody při povodních a záchranáři museli osoby vyprostit a transportovat pomocí lanové techniky na most. Důležitá i při tomto úkolu byla triáž dvou zraněných osob na jednoho záchranáře.

Viděl jsem jen několik stanovišť, ale osobně mohu říci, že toho bylo na některé soutěžící moc. Příkladem uvedu, že čtyřčlenné družstvo jako první úkol v Mníšku pod Brdy mělo zachránit osobu, kterou následně musela družstva transportovat přes kanály plné vody a zápachu. Po napsání parere již přišla další výzva, tentokrát ke komplikovanému porodu v parku nedaleko mníšeckého náměstí.

Porod nebyl komplikovaný jen tím, že při příchodu, respektive přiběhnutí, družstev, bylo jedno dítě narozeno bez známek života, ale i dalším příchodem druhého z dvojčat. Tým se tedy musel rozdělit. Jedna část týmu musela provádět KPR u malého, před pár minutami narozeného, dítěte, a ti druzí museli přivést na svět ještě dalšího potomka matky. Po celou dobu všech úkolů zasahující družstva musela komunikovat s rozhodčími. Ti si pro soutěžící připravili několik otázek, jaké výjezdové skupiny si na místo budou dále povolávat, jaké je vlastně diagnóza u zraněných, kam by případně zraněné transportovali a další…

Sláva vítězům, čest poraženým, ale hlavně velké díky organizátorům!

Samozřejmě, že vyhrát z osmnácti družstev mohli jen ti nejlepší (výsledky níže), avšak dle mého názoru velká výhra byla pro všechny už jen zpětná vazba organizátorů směrem k soutěžícím. Několik družstev bylo tvořeno studenty, a nic proti školám, ale školy nenaučí praxi, nenaučí, to se týká i týmů policistů a hasičů, jak správně komunikovat mezi sebou při takovýchto událostech, jak používat některé záchranné prostředky (osobní názor autora textu, nikoliv redakce). Při úkolech jsem viděl několik družstev a dle výrazů a odhodlání se ptát rozhodčích bylo vidět, že nepřijely vyhrát, samozřejmě, soutěž to byla a asi vyhrát chtěli všichni, ale hlavně se zdokonalit v tom, co umí.

Celý víkend by se ale neobešel bez sponzorů a hlavně bez záštity měst Dobřichovice a Mníšek pod Brdy, Hasičského záchranného kraje Středočeského kraje a Zdravotnické záchranné služby téže ze středních Čech, bez pomoci Sborů dobrovolných hasičů měst Mníšek pod Brdy, Kytín, Stříbrná Lhota a Vehlovice. Taktéž se na cvičení podíleli: Městská policie Příbram, Obecní policie Vestec, psovodi SAR DOG. A hlavě by to vše nešlo        bez organizátorů, kteří několik dní téměř nespali, několik dní přes a i teď, po skončení soutěže, vše chystali, připravovali, oslovovali sponzory, partnery a další.

Výsledky soutěže (od prvního místa k poslednímu):

Záchranáři Česká Kamenice
PŮ Team
Plzeň 1
HPZ
HZS Sčk – čtveřice hasičů dostala i ocenění města Mníšku pod Brdy za nejvíce projevenou empatii
Akutní intoxikace čučoriedkami
JSDH Hlásná Třebáň
ZBČKPČR
ČČK Šluknov
Záchranný tým
Paraořechy
Obecní policie Vestec
VŠZ Duškova 1
Neříkej mi bejby/neříkej mi kocoure v případě zástupce mužského pohlaví v týmu
SDH Lhota
Rescue holky
Zdrávka Zlín
Ambulance Meditrans

Text: Martin Kramer
Foto: Martin Kramer a Zdeněk Vočka/OP Vestec