logo

Publikace ke stažení: Víš odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?

ČR - 26.6.2016

Víte, že mosty, přejezdy nebo podjezdy jsou označeny čísly, které lze využít při nahlášení místa mimořádné události na tísňové linky? A tušíte, kde je na železniční trati označen příslušný kilometr dané trati, nebo na řece říční kilometr?

Právě na tyto otázky a mnohé další odpovídá přehledná publikace „Víš odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?“, kterou vydalo MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR již před 8 (!) lety a my vám jí nyní připomínáme, protože osvěty není nikdy dost.

Při volání na linku tísňového volání se řiďte následujícími radami:

Zachovejte klid.

Najděte si bezpečné místo, odkud můžete telefonovat na linku tísňového volání.

Vyčkejte přihlášení operátora.

Jestliže se Vám ozve jiná složka, než jste volali, nezavěšujte. Je možné, že jste omylem zavolali jiné číslo – např. 155 místo 150. Buď budete přepojeni na správné dispečerské pracoviště, nebo Váš požadavek bude zaznamenán dispečerem a ihned předán příslušné složce.

Stručně a jasně popište situaci, ve které se nacházíte. Zejména uveďte:

Vaše jméno a příjmení,

číslo telefonu, ze kterého voláte,

co se stalo,

kdy se událost stala, nebo zda se právě děje,

kolik osob potřebuje pomoc,

Často se stává, že více volajících ohlašuje stejnou událost. Proto se může stát, že Vás operátor požádá pouze o poskytnutí dodatečných informací nebo upřesnění informací o události a ukončí hovor. Operátor tímto způsobem zabraňuje zbytečnému opakování stejných informací a uvolňuje tísňovou linku pro další tísňové hovory.

Uveďte, kde je pomoc vyžadována – pokud možno úplnou adresu. Pokud je to potřeba, popište nejvhodnější cestu k tomuto místu. Pokud se událost stala na jiném místě, než ze kterého voláte, uveďte tuto skutečnost.

Upozorněte operátora na potenciální nebezpečí, která se na místě nacházejí (např. nebezpečí výbuchu, nebezpečné látky apod.) a na komplikace v dojezdové trase – neprůjezdna cesta aj.

Podle požadavku dispečera uveďte další potřebné údaje. Stručně a jasně odpovězte na všechny jeho otázky. Spolupracujte s operátorem.

Postupujte podle pokynů a rad operátora.

Nezavěšujte, dokud Vás k tomu operátor nevyzve.

Ponechejte si telefonní linku volnou pro možnou další komunikaci. Operátor Vás může kontaktovat za účelem zjištění dalších informací nebo poskytnutí dalších rad.

Pokud se situace na místě změní (zhorší nebo zlepší), zavolejte znovu na tísňovou linku a podejte o tom zprávu.

Publikace ke stažení ZDE.

Dnes je vydatným pomocnímek v ohledu určení místa neštěstí také Aplikace ZÁCHRANKA, ale né každý má tzv. chytrý mobilní telefon, takže informace z příručky jsou nejen pro tyto osoby stále aktuální a důležité.