logo

Olomoucká záchranka má nové sanitky od Profile

Olomoucký kraj - 4.4.2017

Celkem osm nových sanitních vozů v pondělí, 3. 4. 2017, slavnostně předal Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje hejtman Ladislav Okleštěk. Sanitky nahradí stávající vozidla na stanovištích ve Šternberku, Prostějově, Přerově, Olomouci a Hranicích.

„Osobně vnímám tento okamžik jako velmi významný. Nové sanitky mají perfektní parametry a jistě se v terénu osvědčí,“ uvedl během předávání hejtman Ladislav Okleštěk.

„Stáří stávajícího vozového parku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje je v průměru kolem pěti let. Sanitky mají průměrně naježděno zhruba 350 000 kilometrů. Proto je tu snaha o postupnou obnovu. Nové vozy, vybavení transportní technikou domácího výrobce, společnosti MEDIROL, jsou mnohem modernější – mají například více místa v prostoru, kde leží pacient. Výhodou je také možnost otevřít sanitku ze všech stran,“ doplnil Petr Hubáček, ředitel ZZS Olomouckého kraje.

Nové sanitky přišly na více než 24,5 milionu korun.

„Celou částku hradil Olomoucký kraj ze svého rozpočtu. Už brzy ale Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše program, z něhož bude možné žádat o dotaci na koupi sanitek. Určitě v něm chceme uspět a pořídit další vozy – tentokrát s finanční podporou státu,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák. Dle hejtmana by měl být počet nových sanitek stejný, jako letošní rok.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dvě z pořízených sanitek mají náhon na všechna čtyři kola. Jezdit budou na Hranicku a Šternbersku, kde vozy musí často zdolávat méně přístupný terén. Sanitky s pohonem 4×2 nahradí staré vozy na stanovištích v Olomouci, Prostějově a Přerově.

Zdravotnická záchranná služba má v současné době celkem 53 sanitních vozů. a jeden nový si hned na místě vyzkoušel i hejtman. Následně se celá kolona včetně „sanitky pro sanitky“, tedy servisního vozu dodavatele, přesunula zpět na výjezdovou základnu, kde se vzápětí připravilo několik Mercedesů tak, aby nové sanitky mohly býz zařazeny již dnes do ostrého provozu, což se stalo. Zbývající uvidíte v provozu také již brzy.

Nutno zmínit, že ještě před slavnostním předáním proběhlo zaškolení řidičů ZZS OK za účasti dodavatele podvozku a zástupce výrobce sanitní vestavby modelové řady Genios, kterou je renomovaná firma Profile, dodávající vozy na náš trh prostřednictvím firmy ARC Vehicles.

Sanitek na podvozku Mercedes-Benz Sprinter je celkem 8. Dvě z nich s pohonem 4×4, šest je s pohonem 4×2. Poháněny jsou dieselovým motorem o objemu 2,2 litru biturbo o výkonu 120kW. Převodovka je manuální a výška vozidel je 265, resp. 255 cm 4×4/4×2.