logo

15.5. poprvé Dnem linky 155, záchranky z celé republiky zvou veřejnost

ČR - 9.5.2017

V průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém ze zdravotnických operačních středisek Zdravotnické záchranné služby tísňová linka 155 a přibližně každých 30 sekund vyjíždí z jedné z více než 300 výjezdových základen v České republice vozidlo zdravotnické záchranné služby k více než milionu výjezdů za rok. 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně je zde funkční systém zdravotnické záchranné služby.

Náročnou a záslužnou práci operátorek, operátorů i záchranářů a záchranářek v terénu, bychom chtěli připomenout celostátní společnou akcí – Dnem linky 155. Věříme, že si zdravotničtí záchranáři připomenutí své práce zaslouží stejně, jako jejich kolegové v integrovaném záchranném systému.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi těmi, kdo pomoc zdravotníků potřebují a záchranáři, kteří ji poskytují. Jsme totiž na funkčnost našeho systému právem hrdi a právě specializovaná tísňová linka 155 tento systém symbolizuje, když zprostředkuje přímý přístup veřejnosti ke zdravotnickému operátorovi. I díky tomu, že na „druhé straně“ tísňové linky jsou zdravotníci – specialisté (což není samozřejmostí ani v řadě mnohem bohatších zemí), jsou výsledky našich záchranných služeb takové, jaké jsou – jedny z nejlepších na světě. Není například náhodou, že (díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence) je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace nemocným stiženým náhlou zástavou oběhu, což zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení postiženého.

Zdravotnické záchranné služby v České republice jsou zřizovány na základě zákona o Zdravotnické záchranné službě jednotlivými kraji, aby jejich organizace co nejlépe reflektovala regionální specifika při zachování jednotné organizační struktury , materiálně technického a personálního vybavení. Po funkční stránce však tvoří zdravotnické záchranné služby v rámci IZS celek, který hranice krajů nerozlišuje. Hmatatelným důkazem toho tvrzení je nejen každodenní rutinní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i jednotná podpora aplikace „Záchranka“, jejíž využití podporují bez výjimky všechny krajské záchranné služby a Česká republika je tak jedním mála států na světě, která podobný, celostátně jednotný systém pro přesné přivolání pomoci provozuje.

I to by mělo demonstrovat společné připomenutí Dne linky 155 všemi zdravotnickými záchrannými službami v ČR, konaného symbolicky 15. 5. 2017.

ZZS Středočeského kraje

Celodenní program se koná v Městském divadle Kladno a přilehlém parku. Bude mít edukativně zábavný charakter a zájemcům nabídne:

Představení „První pomoc se záchranářem Markem“, které je dalším unikátním projektem středočeské záchranky. Děti se naučí volat správně linku 155 a seznámí se všemi pravidly záchrany života a zdraví, která jim budou vzhledem k jejich věku a schopnostem podávána jednoduchou a vtipnou formou při jakési „ONE MAN SHOW“ s obří plyšovou sanitkou a záchranářem Markem Hylebrantem. (Pokud bude pršet, představení proběhnou přímo v kladenském divadle. Při slunečném počasí bude využita letní scéna divadla v parku.)

V přilehlém parku bude také probíhat doprovodný program. Ve stánku Nadačního fondu Kryštůfek budou děti kreslit s Kryštůfkem. Studenti kladenské zdrávky budou s prvňáčky opakovat pravidla volání linky 155.

Zájemci si budou moct prohlédnout sanitní vůz, vozidlo ze systému rendez-vous a vozidlo mobilního operačního střediska, zasoutěžit si a ukázat, co si z „výuky“ zapamatovaly. Zájemci získají od záchranářů nově vydané příručky první pomoci a pro malé bude připravena brožurka „Malé medvědí povídání“ a oblíbené žluté a oranžové balónky ZZS. V dopoledních hodinách se počítá s účastí již oslovených/domluvených základních škol a odpoledne bude akce určena pro veřejnost, kterou tímto srdečně zveme.

sck

ZZS Plzeňského kraje

Letos poprvé budou zdravotničtí záchranáři celonárodně propagovat tísňovou linku 155. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje zve širokou veřejnost do obchodního centra Olympia Plzeň, kde bude mít svůj stánek a zájemci se zde od devíti hodin dozví řadu zajímavostí přímo od operátorů a operátorek zdravotnického operačního střediska (ZOS).

ZZS hl. m. Prahy

Přijďte si s námi vyzkoušet práci záchranářů, dispečerek a lékařů. V modulu Golem budeme nacvičovat resuscitaci, můžete si vyzkoušet aplikaci Záchranka, simulované volání na tísňovou linku nebo správné použití vybavení z autolékárničky. Akce se koná na pražském Výstavišti po celý den.

ZZS Moravskoslezského kraje

Jedenáct stanovišť po celém Moravskoslezském kraji otevře v době od 9 do 16 hodin mimořádně své prostory pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci prohlédnout záchranářská vozidla i jejich vybavení, shlédnout prezentaci o činnosti ZZS. Na stanovištích budou k dispozici záchranáři, kteří zájemcům předvedou a budou je učit správné poskytnutí první pomoci v situaci ohrožení života. Také operátoři představí svou práci a připomenou zásady pro správné volání na tísňovou linku, seznámí veřejnost s výhodami mobilní aplikace Záchranka.

Den otevřených dveří koná zdravotnická záchranná služby symbolicky 15.5., protože tento den byl zároveň ustanoven jako Den tísňové linky 155, jehož nultý ročník se letos koná. Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se plně připojila k ostatním krajům v podpoře národního čísla tísňového volání 155.

Záchranáře mohou lidé navštívit na těchto stanovištích:

Bruntál (Zeyerova 13)

Krnov (ČSA 99)

Frýdek-Místek (Elišky Krásnohorské 322)

Třinec (Kaštanová 413)

Karviná (Vydmuchov 15)

Nová Jičín (Štefánikova 11)

Opava (Olomoucká 86)

Hlučín (Čs. Armády 6a)

Vítkov (Švermova 219)

Ostrava-Zábřeh (Výškovická 40)

Ostrava-Jih  (Kaminského 12)

K návštěvě srdečně zveme všechny zájemce.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

Plakát

ZZS Karlovarského kraje

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pořádá 15. 5. 2017 Den linky 155 a také Den otevřených dveří na ZZS KVK.
Místem konání je karlovarská výjezdová základna a hlavní budova ZZS na adrese Závodní 390/98C, což je areál Krajského úřadu. Dopoledne je určeno pro již domluvené školy, odpoledne pro veřejnost.

18268426_1049840841783208_6575150912971675932_n
ZZS Olomouckého kraje

Olomoučtí záchranáři připravují v rámci Dne linky 155 edukační film a dalšínetradičně pojaté akce, podrobnosti brzy dodáme.

ZZS Královéhradeckého kraje

Den linky 155 proběhne v královéhradeckém Auparku v pondělí 15.5. od 10:00 do 16:00. Ti z Vás, kdo se chtějí seznámit s náročnou prací operátora tísňové linky 155 a s fungováním záchranky nebo se nemohli přijít podívat na den otevřených dveří, mají jedinečnou příležitost.

ZZS Jihomoravského kraje

Otevřeny budou pro veřejnost všechny základy ZZS JMK v čase od 9.00-17.00 hod.

FINAL Den otevrenych dveri ZZS JmKZZS Libereckého kraje

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje se k akci připojí také. 15.5. 2017 bude od 10 do 14 hod. možné sledovat provoz krajského zdravotnického operačního střediska pomocí online web kamery. K té bude umožněn přístup z webových stránek ZZS LK (www.zzslk.cz)

Ostatní kraje a místa konání akcí upřesníme později.