logo

RETTMobil 2017: Technika záchranných složek na venkovní ploše

Svět - 25.5.2017

Na letošním záchranářském veletrhu RETTMobil 2017 ve Fuldě bylo k vidění mnoho kusů automobilové techniky záchranných složek, zejména sanitek. Většina byla ukryta ve výstavních halách, pořád ale zůstalo dost té, pro níž uvnitř nezbylo místo či se tam prostě nevešla, a to zejména vozy hasičů, armády a policie. Zbylo pro ní místo na venkovní ploše.

Z nejzajímavějších vozidel poutalo patřičnou pozornost Volvo XC90 na stánku švédské značky Nilsson Special Vehicles v sanitním provedení. Jedná se o zatím poslední modelovou řadu této koncepce sanitek, kterých jezdí hlavně ve Švédsku velké množství. A to jak u záchranných, tak i převozových zdravotnických služeb. Na automobilu je vidět na první pohled kvalitní dílenské provedení a také funkčnost pro dané účely. Koncepce sanitky je letitou a také prověřenou záležitostí, a tak není důvod provádět výraznější změny. Volvo bylo v neustálém obležení návštěvníků, kteří kvitovali jeho preciznost.

Co se sanitek týče, na venkovní ploše jich bylo k vidění několik, a to od výrobců, prezentujících se ve veletržních halách. Binz, C. Miesen, B.A.U.S. AT, atd. Pro našince mohlo být potěšením, že zde byla vystavena i sanitka jihočeské záchranky s nástavbou System Strobel/FD Servis.

Zajímavým kouskem, co byl přestaven ve Fuldě, bylo bezesporu i policejní vodní dělo od Rosenbauera, což je jeden z největších a také nejkvalitnějších hasičských nástavbářů. Použití tohoto speciálu je nasnadě a v dnešní divoké době také poměrně časté. Tedy utlumit vodním proudem rozvášněné účastníky všech možných demonstrací. Obsluhuje ho celkem 5 osob – řidič, velitel a trojice operátorů. K dispozici mají nejmodernější audiovizuální techniku k monitoringu okolí, čímž můžou provést co nejaktivnější zásah a také chránit sebe a svůj vůz.

Návštěvníci se mohli, jak je tomu ve Fuldě tradicí, svézt také na malém terénním polygonu. Letos byl k dispozici Mercedes-Benz Unimog a hasičská cisterna na podvozku stejné značky.

Z vystavovatelů nemůžeme opomenout také německou THW. To není značka výrobce, ale volně přeloženo záchranná technická jednotka, která působí ve všech spolkových zemích a úzce spolupracuje s hasiči. Do Fuldy přivezla mobilní anténu a ještě několik malých vozidel.

Jinak oproti předchozím ročníkům návštěvníky u výstaviště již nevítal poutač v podobě na jeřábu zavěšené sanitky System Strobel. Přivítal je totiž již v centru města na odbočce k výstavnímu areálu.