logo

Poháry pro letošní vítěze záchranářské soutěže Rallye Rejvíz putují na Moravu, do Kanady a Polska. Zlaté sluchátko opanovala Petra Augustová z Prahy

Olomoucký kraj - 29.5.2017

V Koutech nad Desnou na Šumperku v sobotu skončil 21. ročník Rallye Rejvíz, mezinárodního klání zdravotnických záchranných služeb a soutěž prvosledových hlídek Policie České republiky. Letos putují poháry pro vítěze v jednotlivých kategoriích na Moravu, do Prahy, do Polska a na Vysočinu.

Hlavní soutěž Rallye Revíz je rozdělena čtyř kategorie. V národní soutěži posádek rychlé lékařské pomoci (lékař, sestra nebo záchranář a řidič) zvítězil tým složený ze severomoravských a jihomoravských záchranářů Palavia rescue.

V národní kategorii posádek rychlé zdravotnické pomoci (sestra nebo záchranář a řidič) se nejlépe umístili zdravotníci ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

V mezinárodní soutěži posádek s lékařem kategorii kraloval slovenský tým PCK Czechowice – Dziedzice z Polska. Kategorii posádek bez lékaře opanoval stejně jako vloni Team Canada Ontario. V soutěži prvosledových hlídek Policie České republiky pořádané v gesci Ředitelství služby pořádkové policie zvítězil tým z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Soutěž MUC. RR, určenou studentům lékařských fakult ovládli medici ze středomoravského týmu Nadšení moravští záchranáři. Další soutěží je Zlaté sluchátko určené dispečerům zdravotnických operačních středisek. V této zvítězila Petra Augustová ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.
18673000_10213457253615009_5417153809768860355_o

V letošním roce čekalo soutěžící osm denních a dva noční odborné úkoly z urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako na reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. Na všech těchto stanovištích museli správně vyhodnotit situaci na místě události a zvolit odpovídající pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit pracovní a diferenciální diagnózu, zahájit léčbu, určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení a případné další kroky a také v případě, že je nutná hospitalizace, stanovit správný způsob transportu.

Zdravotníci si museli poradit například s několika zraněnými po dopravní nehodě. Dále museli předvést své zkušenosti při ošetření dospělého a dítěte po explozi kanystru s hořlavinou. Vyzkoušeli si práci na nemocničním urgentním příjmu, jež je trohu odlišná od práce v přednemocniční neodkladné péči. Jedním z náročných úkolů bylo napadení člena nesoutěžící zdravotnické posádky během ošetřování pacienta s následným důsledným zásah hlídky policie.
REJVIZ 2017 DN

Nelehký úkol je čekal také při ošetřování pacientky se závažným úrazem po pádu ze schodů, či při řešení nehody traktoru s velkým počtem zraněných. Museli si také poradit při diagnostice akutního infarktu myokardu, menengitidy u jedenáctiletého dítěte nebo různých příčin bolestí na hrudi.

Podle hodnocení týmů rozhodčích si soutěžící obecně vedli dobře a nelze říct, že by někdo vyloženě pohořel. Znalosti a dovednosti všech soutěžících jsou na velmi vysoké úrovni. Soutěžící policisty čekaly tři stanoviště, kde se jejich kategorie prolínala s úkoly připravenými pro zdravotnické zácharanáře. Jednalo se právě o napadení a vážné poranění člena nesoutěžící zdravotnické posádky během ošetřování pacienta, nesoutěžící hlídky policie během společného zásahu se záchrannou službou nebo přihlížejícího a následný útok nožem na soutěžící policisty.

Rozhodčími v této policejní části Rallye Rejvíz byli policisté a hodnotili schopnost zasahujících zorientovat se v krizové situaci, kdy je potřeba dostatečně rychle eliminovat nebezpečného útočníka a celkový postup policistů.

Kompletní výsledky

MUC.RR: 1. Nadšení moravští záchranáři – MUC (7)
Zlaté sluchátko: 1. Petra Augustová, ZZS HMP – RZP (17)

NAT RZP: 1. ZZS Jihomoravského kraje – RZP Mix (9)
NAT RLP: 1. PALAVIA RESCUE (18)

INT PARA: 1. Team Canada Ontario (7)
INT PHYS: 1. PCK Czechowice-Dziedzice (6)

Výsledková listina NÁRODNÍ SOUTĚŽE (MUC.RR, ZS, RZP, RLP)
List of results INTERNATIONAL COMPETITION (PARA, PHYS)

 

 

Jiří Pavlík, DiS. – tiskový mluvčí Rallye Rejvíz

Foto archiv Petry Augustové a RR