logo

Pražská záchranka se po 11 letech nastěhovala do radotínské hasičské stanice

Hlavní město Praha - 28.6.2017

V úterý 27. června 2017 proběhlo slavnostní uvedení ZZS hl m. Prahy na hasičskou stanici pražských profesionálních hasičů v Radotíně. Záchranáři využili možnosti nabídnuté spolupráce a přestěhovali stávající základnu Lahovice, která byla umístěna v povodňovém území.

Na slavnostním aktu byl přítomen radní pro bezpečnost Libor Hadrava, radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko, ředitel pražských hasičů brig. gen. Ing. Roman Hlinovský, ředitel odboru provozu a správy majetku GŘ HZS ČR Ing. Martin Kučera, ředitel ZZS hl. m. Prahy MUDr. Petr Kolouch, MBA a zástupci městské části Praha-Radotín.

„Radotín má novou společnou výjezdovou základnu Zdravotnické záchranné služby a Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. Trend společných základen jako radní pro oblast zdravotnictví jednoznačně vítám a podporuji. Dochází tak ke zefektivnění práce, úspoře času a nákladů, sdílení informací a dalším prospěšným synergiím – ty nakonec ocení především obyvatelé Prahy, kteří se ocitnou v nouzi,“ řekl radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko.

„Praha je geograficky i charakterem městských částí jedním z nejspecifičtějších evropských velkoměst. Odpovídá tomu rozvrstvení infrastruktury a s tím související změny týkající se například úpravy pražských komunikací. Na mnoha místech a častěji, než tomu bylo dříve, dnes vznikají například zpomalovací zóny, retardéry či zúžené pruhy. Snažíme se proto reagovat na nové okolnosti, které přicházejí v rámci proměny města a zároveň jdou ruku v ruce s podmínkami pražských záchranných jednotek.

Umístění výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy na stanoviště hasičského záchranného sboru by mělo výrazně eliminovat rizika ztěžující jeden z nejdůležitějších aspektů pro úspěšný zákrok na ochranu zdraví a životů v metropoli. Jednak umožnit záchranářům co nejrychlejší samotný dojezd na místo zásahu a současně eliminovat dopravní rizika, jimiž jsou často při zásahových výjezdech vystaveni,” uvedl Libor Hadrava, radní pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality.

Hasiči i záchranáři ve společných základnách šetří náklady. V tomto případě nebyla ani potřeba rekonstrukce stávající radotínské hasičské stanice. V budoucnu plánují ředitelé jednotlivých složek další sdílení společných prostor na vybraných stávajících i nových hasičských stanicích.

V Radotíně na nové hasičské stanici bylo přitom se ZZS počítáno již při jejím projektu a stavbě, která byla dokončena v roce 2006, kdy byla stanice uvedena do provozu. Tehdy byly prostory pro záchranáře malé a tudíž nevyhovující. Sice se od té doby nezmělilo co do velikosti nic, ale pro službu konající záchranáře je přestěhování z Lahovic plusovou záležitostí, zapadající do její dlouhodobé strategie. Brzy se má nastěhovat ZZS HMP také na hasičskou stanici ve Strašnicích, což nebude žádná novinka, neboť zde ještě před pár lety měla své výjezdové stanoviště, a to včetně lékaře. Nové stanoviště ZZS HMP bude ještě letos otevřeno i na ruzyňském letišti.

Foto HZS HMP