logo

Karlovarský kraj chce mít na svém území základnu letecké záchranky

Karlovarský kraj - 11.7.2017

​Na území Karlovarského kraje zatím stále chybí základna letecké záchranné služby. Oblast obsluhuje vojenská letecká záchranka z Plzně nebo záchranná služba z Ústí nad Labem. Kraj chce proto v okamžiku, kdy vláda připravuje novou koncepci letecké záchranky řízenou jedním poskytovatelem, prosadit do chystaného vládního dokumentu vznik nového stanoviště leteckých záchranářů v našem regionu.

Důvody jsou nasnadě. „Letecká záchranná služba je sice nákladnou, ale také velmi důležitou součástí Integrovaného záchranného systému ČR. Není to tak dávno, co se konečně po letech podařilo zprovoznit heliport v karlovarské nemocnici i pro těžké vojenské vrtulníky. Teď bychom se měli snažit o to, aby letecká záchranka měla své stanoviště v našem kraji. Je proto několik důvodů. Z hlediska pokrytí jsme na tom nejhůř ze všech krajů. Mají nás na starosti vrtulníky startující buď z Ústí nad Labem, nebo z Plzně. Tím pádem více než 80 procent obyvatel našeho kraje nemá zajištěnu leteckou záchranku tak, jako ostatní občané ČR. Přitom v regionu chybí specializovaná centra, tedy traumacentrum, popáleninové centrum, dětská resuscitační péče, komplexní cerebrovaskulární centrum nebo komplexní kardiovaskulární centrum,“ upozornil krajský radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš.

Ten dále zdůraznil, že se Krušné hory stávají čím dále více navštěvovanou turistickou destinací, a to zvláště v zimním období. V regionu se koná celá řada významných akcí, jako je karlovarský půlmaraton s účastí tisíců sportovců, filmový festival. „To vše s sebou nese logický požadavek mít leteckou záchranku přímo v místě. Mezinárodní letiště v Karlových Varech je schopno poskytnout kvalitní zázemí. Mimochodem již dnes stále narůstá počet zásahů letecké záchranné služby. I proto budeme usilovat o to, aby vrtulníky startovaly z našeho kraje. V současnosti plánovaná reorganizace systému letecké záchranky po roce 2020, nyní chystaná vládou, nám k tomu dává příležitost,“ uvedl radní.

V době, kdy má region nepokryté území šesti ze sedmi obcí s rozšířenou působností, je nanejvýš nutné, aby se stát situací zabýval. „Dlouhodobě se snažíme o prosazení základny letecké záchranky v našem kraji, který má ve srovnání s ostatními oblastmi v ČR nedostatečné pokrytí. Rozvoj letecké záchranné služby u nás bych považoval za významný posun v přednemocniční neodkladné péči a zároveň by to byla jedna z možných cest ke zvýšení atraktivity práce pro Zdravotnickou záchrannou službu v Karlovarském kraji. Dokážu si osobně představit i tu možnost, že by se našlo řešení v decentralizaci zajištění letecké záchranky, mohly by ji zabezpečovat přímo kraje za podpory provozu z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Krajská základna by mohla flexibilně reagovat na potřeby území, občanů kraje,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje​ Roman Sýkora. Vedení kraje i záchranky proto bude nadále usilovat o to, aby vláda změnila dosavadní pohled na věc a zvážila status quo ve věci počtu základen v České republice.


K uvedenému článku jsou zde, na FB profilu Karlovarského kraje poněkud rozporuplné komentáře, podívejte se na ně a tady je reakce ředitele Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje MUDr. Romana Sýkory: Strategie karlovarské záchranky i kraje je o leteckou záchrannou službu usilovat. Mohlo by se zdát, že z hlediska počtu vzletů do Karlovarského kraje je nadbytečná, nicméně doletové vzdálenosti jsou dlouhé a stejně tak doba doletu. Požadavek na vládu, aby se zabývala zlepšením pokrytí Karlovarského kraje, proto vidím jako naprosto legitimní. Důvodem je hlavně nešťastné „vystrčení“ tohoto kraje z prakticky všech infrastruktur od dopravy přes zdravotnictví. Je logické, že poukazování na tyto nedostatky může budit rozporuplné reakce. Jedná se o dlouhodobou snahu regionu zvyšovat kvalitu poskytované péče. Stran financí je viditelné, že zcela jiné a řádově vyšší náklady spotřebovávají zdravotnická zařízení s minimálním efektem a personální prázdnotou. Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje má potenciál s případným provozovatelem LZS na území kraje personálně spolupracovat, přesunout výjezdovou skupinu na letiště apod. Bavíme se o teoretické možnosti a zejména o tom, že nesouhlasíme s návrhem státního podniku kombinovaného s armádou a policií a se zachováním současného počtu základen letecké záchranky. Detaily by měla řešit především komise Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR, Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof. Názory komise však nebyly brány v potaz. Výsledkem je současný stav a tvorba koncepce LZS 2020+ tímto z mého pohledu nevhodným způsobem zřízení a strategie pokrytí ČR leteckou záchrannou službou.