logo

Šancí pro zachování základny vodních záchranářů v Kyselově na lipenské přehradě je její celková rekonstrukce

Jihočeský kraj - 14.8.2017

Základna vodní záchranné služby v Kyselově musí zůstat zachována. Ke konci minulého měsíce se na tom shodli hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hejtmanka Stráská upozornila ministra Brabce, že výstavbu nových objektů na pravém břehu Lipna komplikuje stavební uzávěra. Jediným způsobem, jak zabezpečit pomoc pro turisty v této lokalitě, je proto zásadní rekonstrukce stávajícího objektu. Zajištění důstojného zázemí pro záchranáře v Kyselově proto bude hejtmanka Stráská s ministrem Brabcem řešit na dalším společném setkání těchto dnech, tedy polovině srpna letošního roku.

„Poté, co jsme ministerstvu životního prostředí zaslali vysvětlující dopis, pan ministr Brabec osobně navštívil základnu v Kyselově. Shodli jsme se, že nyní budeme společně pracovat na projektu celkové zásadní rekonstrukce stávajícího objektu tak, aby byl důstojným zařízením vzhledem k poskytovaným službám. Navíc využití by v něm mohla najít nejen vodní záchranná služba, ale také Národní park Šumava,“ zdůraznila hejtmanka Stráská, podle níž je zejména v létě zapotřebí, aby případná pomoc turistům v nouzi byla v takto exponované lokalitě co nejpřístupnější.

Snahy o zachování základny v Kyselově trvají už od roku 2014, kdy vodním záchranářům vypršela nájemní smlouva a Správa národního parku Šumava ji odmítla prodloužit s tím, že činnost záchranářů ohrožuje teritorium tetřívka obecného, hýla rudého nebo losa evropského, což záchranáři odmítají. Základna v Kyselově je navíc strategicky umístěna na pravém břehu Lipna. To je pro práci vodních záchranářů ideální, protože mají dokonalý výhled po celé vodní hladině. Pokud by o stanoviště přišli, byli by odkázáni pouze na základnu na levém břehu v Dolní Vltavici a zásah na pravém břehu by mohli provést jen s výraznou časovou ztrátou. V případě silného větru by dokonce hrozilo, že nebudou moci vyjet vůbec.


 Vedení Národního parku Šumava chce zrušit stanoviště vodních záchranářů na Lipně – Kyselově, to by ohrozilo návštěvníky přehrady, kraj je proti