logo

Česká republika se stala strategickým partnerem čínských záchranářů, nově se kromě Prahy budou cvičit i v Hradci Králové

Hlavní město PrahaKrálovehradecký krajSvět - 29.9.2017

České zdravotnické záchranné služby podepsaly smlouvy o výcviku záchranářů třech největších čínských měst. Po úspěšném rozjezdu projektu výcviku leteckých záchranářů, který na jaře podepsala Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy a město Šanghaj, byly podepsány další dva projekty s městy Peking a Tianjin. Také v těchto případech se bude jednat o výcvik leteckých záchranářů, o nácvik koordinace práce záchranářů a urgentních příjmů nemocnic a předání

Díky podepsaným projektům tak budou zdravotnické záchranné služby z Prahy a Hradce Králové předávat Číňanům potřebné zdravotnické a organizační know-how, včetně nácviku situací přímo v terénu. Náklady na pobyt a výcvik čínských specialistů v Praze a Hradci Králové pak stejně jako v případě Šanghaje uhradí globální finanční společnost Home Credit ze skupiny PPF.
peking-zzshmp-1
Spolupráci podpořil i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. „Číňané si nemohli vybrat lepšího partnera než Českou republiku, jejíž záchranáři pomáhají lidem v nouzi již sto šedesát let a v případě „vrtulníků“ je to více než třicet let,“ řekl ministr Ludvík a dodal: „Těším se také, že čínští záchranáři uvidí spolupráci mezi záchranáři a nemocnicemi, která je příkladná a bezproblémová a já jsem velmi hrdý na všechny zdravotníky na urgentních příjmech, v sanitkách i ve vrtulnících, kteří se skvěle starají o všechny pacienty.“

Za hlavní město Prahu projekt okomentovala primátorka Adriana Krnáčová: „Naši čínští partneři chtějí vedle zdravotnických postupů pomoci i s transferem know-how v oblasti plánování a financování. Ve všech těchto aspektech je pražská záchranná služba výborně vybavena a představuje světovou špičku. Také pokládám za úspěch, že přenos pražského know-how může být vpravdě humanitárním gestem, protože hlavní město se opírá o financování všech nákladů na trénink z velkorysého grantu firmy Home Credit.“


Související článek: Pražská záchranka bude školit nové letecké záchranáře pro čínskou metropoli Šanghaj, LZS tam vznikne do třech let


Projekt výcviku čínských záchranářů zpracoval tým ředitele pražské záchranné služby Petra Koloucha. Ten má přitom dlouhodobou pracovní zkušenost jak ze „záchranky“ tak z velké fakultní nemocnice: K celému projektu řekl: „V případě Pekingu se výcvik bude opírat především o praktickou výuku. Kolegům předáme zkušenosti nejen z práce na palubě vrtulníku, ale především know-how o efektivním nastavení spolupráce mezi dispečinkem a záchranáři během celé organizace zásahu, včetně komunikace s pozemním zdravotnickým týmem a předáním pacienta na urgentní příjem nemocnice.“

V Hradci Králové pak projekt povede Jiří Mašek, šéf krajské zdravotnické záchranné služby, který k projektu uvedl: „Královéhradecký kraj je skvělým příkladem spolupráce mezi záchrankou na zemi i ve vzduchu, státními i krajskými nemocnicemi, horskou službou a dalšími prvky integrovaného záchranného systému. Vše funguje bezproblémově a já věřím, že budeme mít kolegům z Tianjinu co ukázat.“

Program okomentoval i Milan Tománek, ředitel komunikace skupiny Home Credit: „Granty pro výcvik čínských záchranářů jsou jedním z největších jednotlivých programů sociální odpovědnosti Skupiny Home Credit. Jsme hrdí, že můžeme být součástí spolupráce mezi českými a čínskými záchranáři, neboť věříme, že podpora komplexních programů, které mění věci od základu, globální skupině se 76 miliony klientů a 135 tisíci zaměstnanci prostě sluší.“