logo

Plzeňští záchranáři uvedli do provozu nové sanitky, Škody Kodiaq pro lékaře jsou první v republice. Požehnal jim plzeňský biskup, kmotrem se stal Dr. House

Plzeňský kraj - 14.10.2017

Návštěvníky plzeňského OC Olympia překvapily v atriu obchodního domu v pátek 13. října nablýskané sanitky. A mezi nimiž chodil charismatický herec Martin Stránský! Ve třináct hodin zde totiž Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje slavnostně uvedla do provozu pět svých zbrusu nových sanitních vozů, které dodala firma SICAR.

Jedná se o tři vozidla pro RV systém Škoda Kodiaq (pro výjezdové základny Klatovy, Tachov a Vlčice) a dvě vozidla RZP Volkswagen Transporter T6 pro výjezdovou základnu Plzeň-město. Celková cena těchto sanitek je bezmála 8,5 mil Kč a byly pořízeny díky financím z Fondu zábrany škod a příspěvku zřizovatele ZZSPk, tedy Plzeňského kraje.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Hlavní slovo během slavnostního aktu dostali krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková, ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička a Miroslav Bláha, vedoucí prodeje Škoda Auto v České republice. Plzeňští záchranáři budou totiž prvními, kteří budou Kodiaqy jakožto záchranná vozidla používat.

„Jsem ráda, že se krajským záchranářům daří a vždy mě těší, pokud uvádíme do provozu nové sanitky nebo otevíráme další výjezdové základny. Přála bych si, aby tyto automobily vyjížděly co nejméně, zároveň však vím, že o každého obyvatele nebo návštěvníka našeho kraje bude v případě nouze dobře postaráno,“ uvedla radní Plzeňského kraje Milena Stárková.

Ředitel ZZSPk Pavel Hrdlička pak připomněl, že záchranářskou techniku je třeba pravidelně obnovovat, neboť záchranka realizuje každoročně na 60 tisíc výjezdů. Proto první Škody Kodiaq zamíří do oblastí, kde je složitější terén.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Následně vozům i záchranářům požehnal a krátkou modlitbu přednesl biskup plzeňský Mons. Tomáš Holub. Patronem nových sanitek se stal jeden z nejpopulárnějších plzeňských herců Martin Stránský. Ten nejenže ztvárnil na jevištích Divadla J.K. Tyla v Plzni desítky stěžejních postav, ale zároveň hraje v mnoha filmech i televizních seriálech, často z lékařského prostředí. Svůj hlas propůjčil mj. legendární postavě Dr. House.

Návštěvníci Olympie obdivovali také historický sanitní automobil Škoda 1201 z roku 1957, který znají i z první řady TV seriálu Sanitka. Naleštěného veterána laskavě zapůjčil jeho majitel Bořek Bulíček z nestátní záchranné služby Trans Hospital. Moderátorem vydařené akce byl Vladimír Pinker. Všechny sanitky mohli nakupující obdivovat až do večerních hodin.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Redakce webu Modráhvězdaživota.cz byla na předání nových sanitek taktéž přítomna, tak se podívejte na fotogalerii z celé povedené akce.

Vítězslav Sladký
manažer vnějších vztahů a PR
Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje