logo

Iveco Daily pro švýcarské záchranáře postavil BAUS

Svět - 27.10.2017

Letos v létě si převzala švýcarská společnost S.T.A.R. Ambulances Sàrl ve zbrusu nové továrně BAUS AT v polské Toruni dvojici zbrusu nových sanitek se skříňovou nástavbou. Jedná se o ambulance kategorie C, postavené na poměrně netradičním podvozku v rámci evropských záchranných služeb. Je jím Iveco Daily modelové řady 210 CV (50C21A8/P).

Nosnost tohoto podvozku je 5 tun, čemuž odpovídá robustní skříňová nástavba. Vozidlo se vzduchovým odpružením je vybaveno osmistupňovou automatickou převodovkou a síla motoru je celých 205 koní.
iveco vnitrek
Sanitní nástavba je vyrobena firmou BAUS AT dle přání zákazníka. Vnitřní uspořádání ambulantního prostoru je řešeno jinak, než známe třeba z „hranatých ordinací“ pražské ZZS, a jak by řekl kolega Martin Vavroš, blíží se, či se podobá uspořádání sanitek, používaných v USA, s čímž nelze jinak, než souhlasit. Řešení to není rozhodně špatné, a pokud si ho zákazník přeje, tak se mu vyhoví.

Vybavení odpovídá standardům vozidel RZP. Uloženo je uvnitř skříní či polic. Jako nosítka jsou ve vozech nainstalovány americké Strykery a kotevní systém je elektrický Power-LOAD od téhož výrobce, ten zvedá a spouští nosítka z vozu. Řidiči sanitky tak odpadá značné zatížení páteře, které vzniká při manipulaci s nosítky běžného typu.

Kromě zvoleného podvozku každého jistě zaujme i barevné provedení sanitek. To vychází z grafické podoby provozovatele S.T.A.R. Ambulances Sàrl a není limitováno vyhláškou, jako je tomu u nás. Ve dne jsou sanitky perfektně viditelné, v noci díky reflexním polepům rovněž. Jak je vidět, jde to i bez šachovnice. A nutno poznamenat, že tyto Iveca nejsou co se podvozku týče první ve flotile sanitek švýcarského provozovatele.

Foto a info: BAUS AT, Marc V.