logo

Škoda Kodiaq jako vůz lékaře již i u karlovarské záchranky

Karlovarský kraj - 27.11.2017

Dne 23.11.2017 ve 12 hodin byl na výjezdovém stanovišti v Sokolově slavnostně předán nový vůz Škoda Kodiaq, který bude sloužit jako vozidlo lékaře v setkávacím systému. Tento vůz nahradí původní Škodu Yeti, která bez vážnější závady najezdila 215.000 km. Pokud takové spolehlivosti dosáhne i Kodiaq, bude se bezesporu jednat o další povedený model automobilky Škoda. Nákup vozu byl realizován z prostředků fondu zábrany škod. Předání vozu proběhlo za osobní účasti radního pro oblast zdravotnictví Karlovarského kraje ing. Jana Bureše a ředitele Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje MUDr. Romana Sýkory, PhD., MHA.

Pod kapotou vozidla se ukrývá dieselový čtyřválec o výkonu 140 kw, jehož síla je na podvozek přenášena sedmistupňovou automatickou převodovkou. Podvozek vozidla má poháněna všechna čtyři kola, samozřejmě elektronickým systémem řízení. Automobil je standardně vybaven obvyklými systémy jako ABS, ASR, ESP, režim pro jízdu do/ze svahu, sledování mrtvého úhlu. Z bezpečnostních prvků vozidla je třeba vyzvednout systém sledování vzdálenosti od vozidla vpředu, který současně doplňuje systém nouzového brzdění ve spojení s adaptivním tempomatem. Vozidlo je dále vybaveno systémem nouzového volání, které se aktivuje buď ručně – tlačítkem ve voze, nebo v případě nehody s aktivací airbagů. Vozidlo tak automaticky zprostředkuje hovor s tísňovou linkou Škoda auto. Novinkou jsou přední světlomety vozu v LED technologii, u nichž výrobce slibuje lepší svítivost.

Zástavbu vozidla realizovala firma FD Servis Praha, s.r.o. Světelné výstražné zařízení je tvořeno rampou Whelen, která je vybavena funkcí vypnutí zadní části rampy pro jízdu v koloně a snížením intenzity svitu pro jízdu v noci. Vozidlo má dva blikače v předním nárazníku. Zvukové výstražné zařízení je standardně používaný třítónový Whelen s výkonem 200W. Z důvodu lepší dosažitelnosti posádky dispečinkem není vozidlo vybaveno pevnou radiostanicí, ale montážní sadou pro ruční terminál TPH 700, který při příjezdu na místo řidič vyjme z držáku a může používat mimo vozidlo. V případě napadení posádky si tak může řidič přivolat pomoc stiskem tísňového tlačítka na ručním terminálu, aniž by musel zpět do vozu.

Před samotným nasazením vozidla do ostrého provozu bude probíhat zaškolení a cvičné jízdy řidičů, protože se jedná o první vozidlo s automatickou převodovkou v této oblasti Karlovarského kraje. Není to ovšem první „automat“ v kraji. Již dříve výjezdové stanoviště v Ostrově (později dočasně Jáchymov) mělo v užívání RV vůz Land Rover Discovery 3.