logo

Ani v Královéhradeckém kraji záchranáři o Vánocích rozhodně nezaháleli

Královehradecký kraj - 28.12.2017

Vánoční svátky pro zdravotnické záchranáře v Královéhradeckém kraji příliš odpočinku neznamenaly. Během svátků 24., 25. a 26.12 realizovaly výjezdové skupiny krajské záchranky téměř 400 výjezdů, přičemž jejich běžný průměrný počet je 116.

V průběhu noční služby na Štědrý večer zasahovali záchranáři dvaašedesátkrát, což je téměř o polovinu nad běžný stav. Kromě běžných indikací řešili zdravotníci častá zhoršení stavu chronicky nemocných pacientů, bolesti břicha a zažívací problémy, ale i události spojené se zvýšenou konzumací alkoholu. Zaznamenali jsme také časté úrazy a drobné dopravní nehody.

Nicméně i o svátcích museli záchranáři zasahovat také u vážných událostí. Například na Štědrý den v Broumově resuscitovali 36letého muže, který byl stižen náhlou srdeční zástavou. Na místě zasahovala broumovská lékařská posádka spolu s leteckou záchrannou službou z Hradce Králové. Po úspěšném obnovení spontánní srdeční aktivity byl nemocný, napojený na přístrojové dýchání, letecky převezen k další léčbě do královéhradecké nemocnice. Vrtulník o Vánocích zasahoval celkem šestkrát. Například na Boží hod Vánoční byli letečtí záchranáři přivoláni na Chrudimsko k 10měsíčnímu kojenci, opařenému horkou vodou. Dítě bylo po poskytnutí potřebné péče převezeno do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Ivo Novák tiskový mluvčí ZZS KHK