logo

Hory se zaplnily návštěvníky, přibývá úrazů

Královehradecký kraj - 30.12.2017

Narůstající počet zraněných návštěvníků hor musí ošetřovat zdravotničtí záchranáři v Královéhradeckém kraji. Přitom s velkým množstvím lidí na sjezdovkách a vysokou rychlostí jízdy na lyžích nebo snowboardu roste také závažnost úrazů. Nebezpečné jsou zejména srážky s pevnou překážkou nebo mezi lyžaři navzájem.

Například včera musely ve Špindlerově Mlýně zasahovat posádky RZP z Vrchlabí a LZS Hradec Králové. Dopoledne se tam totiž ve vysoké rychlosti srazili dva lyžaři. Zatímco 28letý muž s poraněním břicha byl po ošetření transportován do vrchlabské nemocnice, 59letá žena skončila na královéhradeckém urgentním příjmu, kam ji transportoval vrtulník. Zraněná utrpěla poranění pánve. Oba lyžaři byli při vědomí a se záchranáři komunikovali.

Stranou nezůstaly ani Orlické Hory. Další srážku, tentokrát mladé lyžařky a snowboardistky museli totiž řešit letečtí záchranáři dnes dopoledne v Říčkách. Primární ošetření zraněné 15leté lyžařce poskytla záchranářská posádka ze základny v Rychnově nad Kněžnou, která se v oblasti náhodou pohybovala v souvislosti s jiným úrazem snowboardistky. Zasahující lékař po vyšetření mladé lyžařky pojal podezření na poranění hrudníku a páteře. Proto byla dívka imobilizována ve speciálních transportních prostředcích a letecky transportována na Oddělení urgentní medicíny do královéhradecké Fakultní nemocnice. Také ona byla po celou dobu ošetřování při vědomí. Snowboardistka vyvázla ze střetu bez zranění. Závažnějším zraněním účastníků obou incidentů zřejmě zabránily ochranné prostředky, především přilba.

Zatím poslední vážný „horský“ úraz řešili záchranáři opět ve Špindlerově Mlýně dnes, těsně po patnácté hodině. Tříletý chlapec při jízdě na saních narazil do ochranné sítě tak nešťastně, že si vážně poranil dolní končetinu. Po primárním ošetření byl malý pacient vrtulníkem transportován do nemocnice v Hradci Králové. Ve všech případech spolupracovali záchranáři s Horskou službou, která se o zraněné postarala před jejich příjezdem.

Ivo Novák tiskový mluvčí ZZS KHK