logo

Rušnou silvestrovskou noc měli záchranáři i v Pardubickém kraji

Pardubický kraj - 1.1.2018

Velmi rušnou silvestrovskou noční službu měli záchranáři a operátoři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Mimo běžné výjezdy k pacientům se zhoršením jejich chronického onemocnění, zasahovali hlavně u účastníků bujarých novoročních oslav. Ať se jednalo o fyzické potyčky, agresivní pacienty zmožené přemírou alkoholu či úrazy spojené se zábavní pyrotechnikou, se všemi zásahy se naše posádky vypořádaly velmi dobře. Noční směna započala dvěma výjezdy k těhotných ženám, jejichž potomkům se již chtělo na svět. Vpořádku jsme je předali v Pardubické nemocnici. Neočekávaný vývoj nastal během zásahu u pacienta s bolestí na hrudi a dušností s podezřením na akutní infarkt myokardu, musel být převeden na umělou plicní ventilaci a v umělém spánku převezen do Pardubické nemocnice.

Krátce po sedmé hodině večerní pak zasahovali záchranáři v Jaroměřicích na Svitavsku. Čtrnáctiletý chlapec utrpěl úraz ruky od vybuchlé pyrotechniky, po ošetření byl převezen do nemocnice v Boskovicích. Dvacet minut po půlnoci zase zasahovali záchranáři ve Varech na Pardubicku u mladého muže, kterému výbuch pyrotechniky poranil obličej a oči. Na místě zasahovaly dva vozy záchranné služby a převezen byl po prvotním ošetření do Pardubické nemocnice. Ale ani Chrudimsku se zásahy nevyhýbaly. Téměř hodinu po půlnoci utrpěl muž středních let popáleniny obličeje a boku těla opět od zábavní pyrotechniky. Naštěstí se jednalo o poranění menší plochy těla, převezen byl proto po prvotním ošetření do Chrudimské nemocnice.

Po půl druhé v noci pak došlo v Seči na Chrudimsku k poranění obličeje a sluchu u muže středních let. Po zaléčení byl transportován na ORL oddělení Pardubické nemocnice. Dalším z mnoha závažných případů byl také úraz u mladého muže, jemuž výbuch odtrhl několik prstů a část dlaně ruky, po náročném prvotním ošetření byl převezen do Pardubické nemocnice a následně pak do vysoce specializovaného replantačního centra ve Vysoké nad Jizerou.

Celkem jsme tedy zasahovali u 65 případů, což je v průměru o polovinu více než je obvyklé.

foto. J. Sejkora

ZZS Pardubického kraje