logo

Středočeští záchranáři slavili opět Silvestr prací

Středočeský kraj - 1.1.2018

Snad každý záchranář, pokud by měl vybrat nejtěžší den služby v roce, nalistoval by v kalendáři nejen Svatojakubskou noc, ale hlavně Silvestr. K oslavě příchodu nového roku totiž zkrátka patří zvýšená konzumace alkoholu a jím podporovaná mnohdy až frenetická zábava, která končí řadou úrazů z pádů či od petard a dělbuchů, kdy nejčastější zranění, která neopatrnou a neodbornou manipulací vznikají, jsou tržná poranění a popáleniny obličeje, horních končetin a nebo poškození sluchu.

Středočeští záchranáři tak v rámci očekávání půlnoci a popůlnočního rozuzlení posílili směnu operačního střediska o 2 dispečery, a tak při dvanáctihodinové službě zvedalo a vyhodnocovalo telefonáty na tísňové lince 155 deset operátorů.

Za silvestrovskou noc vyjeli na pomoc středočeští záchranáři k 172 případů (vloni posádky vyrazily na pomoc k 176 případům).


V 17:48 vyjela mladoboleslavská posádka rychlé zdravotnické pomoci s lékařem ve vozidle rendez-vous k mladému muži, který nebyl ani schopný komunikovat se svým okolím zřejmě z důvodu požití velkého množství alkoholu. Záchranáři mu poskytli nezbytnou péči a předali jej kolegům interního oddělení mladoboleslavské nemocnice.
Záchranáři řešili večer i lehčí případ „chuťového experimentu“, kdy byla s dispečerem operačního střediska konzultována možnost otravy malého dítěte, které lízalo vodové barvy a pochutnalo si i na štětinách štětce. Volající byli uklidněni a poučeni a nebylo nutné vyslat sanitní vůz.
V 19:44 na Kladensku jela záchranka na základě žádosti Policie ČR k muži, který při dopravní nehodě utrpěl zhmoždění hrudníku. Pacient jevil známky požití alkoholu a po ošetření byl přepraven do kladenské nemocnice, kde byl předán zdravotníkům centrálního příjmu.
V 19:47 došlo k prvnímu poranění silvestrovskou pyrotechnikou, kdy na Mělnicku mladého muže vybuchlá rachejtle poranila v oblasti oka. Oko naštěstí přímo zasaženo nebylo, a tak mohl být mladík po ošetření ponechán na místě.
Ve 23:34 přijali operátoři tísňové linky 155 informaci o zraněném muži od rachejtle. Do příjezdu posádky rychlé zdravotnické pomoci dispečer vedl při hovoru s volajícím tzv. TAPP (telefonicky asistovanou první pomoc). U muže došlo k devastujícímu poranění horní končetiny a po zajištění byl transportován do benešovské nemocnice.
O dalším poranění obličeje a horní končetiny petardou, tentokrát na Mladoboleslavsku, bylo operační středisko informováno jen tři minuty po půlnoci, kdy odlétnutá část dělbuchu popálila mladou dívku. Po ošetření byla pacientka přepravena do nemocnice v Mladé Boleslavi.
Na Kladensku třináct minut po půlnoci posádka kladenské rychlé zdravotnické pomoci poskytla nezbytnou péči osobě, u které došlo zřejmě chybnou manipulací s pyrotechnikou ke ztrátovému poranění prstu. Pacient byl předán zdravotníkům slánské nemocnice.
Ve 3:30 vyjeli středočeští záchranáři na Mělnicku k mladé osobě, která pod vlivem alkoholu upadla tak nešťastně, že si způsobila poranění hlavy. Posádka rychlé zdravotnické pomoci po ošetření přepravila zraněnou osobu do zdravotnického zařízení.
V 6:41 na Příbramsku došlo k napadení muže, při kterém napadený utrpěl zhmožděniny zad a hrudníku. Pacient jevil známky požití alkoholu. Po zajištění byl přepraven do příbramské nemocnice.

Bc. Petra Effenbergerová tisková mluvčí ZZS SČK