logo

Karlovarská ZZS a horská služba využila v ostrém provozu novou funkci aplikace Záchranka při úrazu malého chlapce na Klínovci

Karlovarský kraj - 23.1.2018

Díky novým technologiím na zdravotnickém operačním středisku ZZS KVK nyní dochází k urychlení celého zásahu, který vyžaduje součinnost s horskou službou. První technologií je jedna z novinek Aplikace Záchranka – propojení s aplikací horské služby.

Díky využití další nové technologie mohou naše operátorky zaslat výzvu k výjezdu horské službě v podobném režimu jako našim záchranářům, tedy datovou větou. ZZS KVK tyto technologie již využila v ostrém provozu. Naše operátorka linky 155 hovor přes Aplikaci Záchranka. Jednalo se o úraz devítiletého chlapce na lyžích na Klínovci. GPS souřadnice byly přes Aplikaci Záchranka zaslány jak nám, tak horské službě, která se na výjezd mohla připravit a čekat jen na výzvu operátorky ZZS KVK, zdali bude pomoc vyžádána. Elektronicky tak byly odeslány veškeré potřebné informace a horská služba mohla vyrazit na místo.

Už v této fázi je znatelné šetření drahocenného času, který jsme dříve strávili telefonickým předáváním informací a hledáním přesného bodu, kde se pacient nachází. Problém lokalizace na horách je evidentní, nejsou zde čísla popisná, jediný přesný popis je tak GPS souřadnice. Na horách je pro nás součinnost s horskou službou velmi důležitá i z dalšího důvodu, není totiž možné se s naším vozem všude dostat. Chlapce svezla horská služba na místo, které bylo pro záchranáře dostupné, úraz byl ošetřen a chlapce jsme předali k další péči do karlovarské nemocnice.

Bližší informace o novinkách v Aplikaci Záchranka naleznete v tomto článku.

Ilustrační foto HS

Petra Bakurová tisková mluvčí ZZS KVK