logo

Evakuační sanitku do hlubinných dolů vyrobila ruská firma Technoservis

Svět - 3.2.2018

Ve městě Nižnij Novgorod, které se nachází v centrálním území Ruska, má sídlo společnost s názvem Technoservis. Ta se zabývá výrobou speciálních vozidel, mimo jiné také pro potřeby provozu v hlubinných dolech.

Ve svém portfoliu nabízí na bázi jednoho takového speciálu sanitní, či spíše evakuační vozidlo KROT. Jedná se o rozměrově poměrně malý, zejména tedy nízký automobil s pohonem v konfiguraci 4×2, na jehož podvozku je celokovová karoserie. Ta tvoří jeden celek, přičemž prostor řidiče je od ambulantní části oddělen kovovou přepážkou s okenním otvorem. Ambulantní část umožňuje přepravu tří ležících osob, pro které jsou zde zádržné rámy na polní nosítka, sedící osoby mají k dispozici lavici a jednu sklopnou sedačku. Celkově lze ve voze přepravit devět osob včetně řidiče.
01
Přístup do vozu je přes zadní dvoukřídlé dveře, dosahující do výše poloviny karoserie, na kterých je rezervní pneumatika, případně přes dveřní otvor na levém boku. Ten je otevřen stále a bezpečnostně zajištěn pouze řetízkem.

Co se zdravotnické výbavy týče, tak ta je velmi strohá, de facto jen základní lékárnička, protože vozidlo je více evakuačním speciálem, než sanitkou, což je tedy pochopitelné. Zraněné horníky musíte ale nějak dostat ven, kde je jim následně poskytnuta rozšířenější zdravotní pomoc.
trar1
Řidič má vedle sebe bezmála pětilitrový naftový motor s výkonem a silou 60 kW/80 koní při 2200 ot/min. Ten pohání vozidlo KROT T39234  o celkové možné maximální hmotnosti 7340kg. Rozvor náprav je 2930mm, světlá výška 210mm. Poloměr otáčení je lehce přes 6 metrů. Celkové rozměry vozidla jsou (délka / šířka / výška) 6000/2320/2100mm.

Sanitní a evakuační speciál KROT T39234 plně odpovídá bezpečnostním předpisům pro provoz v hlubinných dolech. A aby byl zřetelněji viditelný, je vybaven výstražným majákem oranžové barvy, umístěným kvůli zachování malé výšky vozu v kapse pod pravým předním světlem.
trar2
Jinak firma Technoservis nabízí i variantu plně pohonného vozu KROT, a účelové nástavby jsou vskutku rozmanité. Pořídit si můžete třeba i hasičskou variantu. Kromě těchto velmi specifických automobilů upravuje i běžné sériové vozy. Z dílen tak vyjíždějí třeba rovněž evakuační sanitky na i u nás dobře známém podvozku UAZ.
trrr
Foto a info: Technoservis