logo

V Karlových Varech je připravené nové místo pro přistávání záchranářských vrtulníků

Karlovarský kraj - 23.3.2018

Ve čtvrtek záchranáři společně s LZS Plzeň Líně testovali novou přistávací plochu, která se nachází nedaleko výjezdové základny ZZS KVK v Karlových Varech. V případě nutnosti zajištění místa pro přistání záchranářského vrtulníku na území města Karlovy Vary byla v minulosti vybrána plocha u benzínové stanice u průtahu města mezi Chebským a Ostrovským mostem.

Tento prostor vždy zajišťují hasiči, kteří musí mimo jiné během přistání a odletu letecké záchranky zastavit provoz na průtahu, v sezoně pak rovněž zastavit provoz na cyklostezce a rovněž hlídat provoz na řece. Ani přístupnost tohoto místa pro záchranné služky není ideální. Z těchto důvodů byl po dohodě se záchrannou službou a leteckou záchrannou službou vybrán nový prostor a to travnatá plocha v areálu krajského hejtmanství mezi budovami ředitelství hasičů a policie. Tato plocha splňuje všechny požadavky ohledně dostupnosti i bezpečnosti. Prostor si prakticky vyzkoušela i letecká záchranná služba, která zde provedla několik cvičných přistání. Tato zkouška byla posledním krokem pro oficiální stanovení vybraného místa jako přistávací plochou pro záchranáře.

Podobné místo například v Sokolově je v areálu Bohemie, v Chebu pak přímo na stanici hasičů.

Čtvrteční test odpovídal reálnému předání pacienta. Nová přistávací plocha je určena pro primární zásahy (dopravní nehody, úrazy) a dále pro sekundární akutní případy z KKN (od soumraku do úsvitu).

 


Dobrá práce všech, děkujeme.

Foto a video: ZZS a HZS KVK