logo

OBRAZEM: Nehoda sportovního letadla na leteckém dni v Rakovníku, takový byl námět cvičení složek IZS

Středočeský kraj - 24.4.2018

Nehoda malého sportovního letadla na leteckém dni byla námětem taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému, které se před zraky odborné i laické veřejnosti uskutečnilo v úterý na letišti v Rakovníku.

V 10:00 došlo k simulované letecké nehodě, kdy kvůli technické poruše spadlo malé sportovní letadlo na plochu letiště. Na něm se bohužel vyskytovalo vyhlídkové letadlo se třemi pasažéry a pilotem a v jeho nejbližším okolí dav přihlížejících diváků. Důsledkem tohoto střetu se na místě události nacházelo 19 raněných, kteří měli velmi realisticky namaskována svá zranění. Hlavním cílem tohoto cvičení bylo nacvičit spolupráci zapojených složek při mimořádné události a především zdokonalit zásah při hromadném postižení osob.

Operační střediska složek IZS vyslala ihned po přijetí zprávy na místo události své síly a prostředky, které se okamžitě zapojily do záchrany zraněných osob. Velitel zásahu zřídil svůj štáb a rozhodl o rozdělení místa události na sektory. Především ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou SČK bylo provedeno třídění raněných dle charakteru a závažnosti poranění. Ranění byli po neodkladné péči převezeni z místa události.

Při mimořádných událostech, kdy se na místě nachází velké množství postižených osob, je nezbytné provést rychlé zatřídění, které efektivně zkrátí dobu předání raněných do odpovídajícího zdravotnického zařízení. Do zásahu se zapojily dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci, dvě posádky rychlé lékařské pomoci a jedna posádka ve vozidle, která simulovala zásah letecké záchranné služby.

Foto HZS a ZZS SČK

Bc. Petra Effenbergerová tisková mluvčí ZZS SČK