logo

Jak bude probíhat oslava Dne linky 155 v jednotlivých krajích?

ČR - 13.5.2018

365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně tu pro vás funguje zdravotnická záchranná služba. Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout.

Číslo 1 094 808 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 30 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 307.

Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Ze všech těchto důvodů si jistě zaslouží, abychom si jejich každodenní nasazení připomněli celostátní společnou akcí: Dnem linky 155.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou zdravotníci, tedy specialisté. Připomeňme si, že v celé řadě jiných vyspělých zemí to není pravidlem. A právě proto jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě, jsme na to právem hrdí. Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta.

Záchranné služby v České republice jsou zřizované v rámci jednotlivých krajů, aby jejich organizace mohla co nejlépe reagovat na regionální specifika. Po funkční stránce však v rámci IZS tvoří záchranné služby celek, který nerozlišuje hranice krajů. Hmatatelným důkazem je nejen každodenní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i shodná podpora používání aplikace Záchranka. Česká republika je tak jedním z mála států na světě, který tento jednotný systém pro přesné přivolání pomoci provozuje.

1555

PLK

I letos oslavíme 15.5. Den linky 155. Přijďte se za námi podívat do OC Olympia Plzeň.

31732355_1366738620136515_7330083030381363200_n


JMK

15. května předvedeme na Malinovského náměstí v Brně od 10 do 18 hodin ukázky naší činnosti, uvidíte také naše sanitní vozy a technické vybavení. Přijede i tramvaj AED v rámci kampaně, kterou společně s jihomoravskou záchrankou organizuje město Brno. Představí se vám i aplikace Záchranka a Nadační fond Kryštůfek.

V průběhu tohoto dne pro vás také budou otevřené některé z jihomoravských výjezdových základen: Bohunice, Ponava, Černovice, Ivančice, Tišnov, Znojmo, Hrušovany nad Jevišovkou, Šumná, Kyjov, Hodonín, Veselí nad Moravou, Břeclav, Vyškov, Blansko, Boskovice a Velké Opatovice.

Jsme tu pro vás 24 hodin denně, 365 dní v roce… Přijďte nás podpořit.


 

JČK

Zdravotnická záchranná služba JčK pořádá v úterý 15. května 2018 v rámci Dne linky 155 na pěti výjezdových základnách V Jihočeském kraji edukační akce pro veřejnost.

ZZS České Budějovice, B. Němcové 6 (8:30 -15:30)
ZZS Písek, Karla Čapka 2477 (10:00 – 17:00)
ZZS Prachatice, Slunečná 393 (8:00 – 14:00)
ZZS Strakonice, Radomyšlská 336, přímo v areálu nemocnice (8:00- 17:00)
ZZS Tábor, Chýnovská 276 (9:00 – 13:00)

Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout záchranářská vozidla i jejich vybavení a seznámí se s činností ZZS. Na stanovištích budou k dispozici záchranáři, kteří zájemcům předvedou a budou je učit správné poskytnutí první pomoci v život ohrožujících stavech, zopakují jim zásady efektivní komunikace s operátory tísňové linky 155.

V Českých Budějovicích navíc návštěvníkům představí svou práci i operátoři tísňové linky 155. Na cvičném pracovišti zdravotnického operačního střediska si budou lidé moc vyzkoušet tísňové volání, uvidí například jak probíhá telefonicky asistovaná resuscitace a seznámí se s výhodami mobilní aplikace Záchranka.


 

SČK

Středočeská oslava Dne linky 155 proběhne v symbolické datum 15. 5. 2018 v benešovském Městském divadle Na Poště (Tyršova 163, Benešov). Slavnostního zahájení se v 9 hodin ujme hejtmanka SČK Jaroslava Pokorná Jermanová a ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Program bude mít edukativně zábavný charakter a předškoláčkům a mladším žákům nabídne:

Představení „První pomoc se záchranářem Markem“, které je unikátním projektem středočeské záchranky. Děti se naučí volat správně linku 155 a seznámí se všemi pravidly záchrany života a zdraví, která jim budou vzhledem k jejich věku podávána jednoduchou a vtipnou formou při „ONE MAN SHOW“ s obří plyšovou sanitkou a záchranářem Markem Hylebrantem.

Před divadlem bude také probíhat doprovodný program.

Studenti benešovské zdravotní školy budou s dětmi opakovat pravidla volání linky 155.

Nejen děti si budou moct prohlédnout přistavený sanitní vůz a zopakovat si pravidla první pomoci, či si přímo vyzkoušet resuscitaci na modelu.

Kdo bude chtít, získá od záchranářů příručky první pomoci, pro malé bude připravena brožurka „Malé medvědí povídání“ a oblíbené žluté balónky středočeské záchranky.

Na divadelním představení se počítá s účastí již oslovených/domluvených základních škol a mateřských škol.

IMG_5980


MSK

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje pořádá již v pondělí 14. května 2018

Den otevřených dveří ZZS MSK & Den linky 155

Dvanáct stanovišť po celém Moravskoslezském kraji otevře v době od 9 do 16 hodin mimořádně své prostory pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci prohlédnout záchranářská vozidla i jejich vybavení, shlédnout prezentaci o činnosti ZZS. Na stanovištích budou k dispozici záchranáři, kteří zájemcům předvedou a budou je učit správné poskytnutí první pomoci v situaci ohrožení života.

Také operátoři představí svou práci a u příležitosti Dne linky 155 připomenou zásady pro správné volání na tísňovou linku, seznámí veřejnost s výhodami mobilní aplikace Záchranka.

Záchranáře mohou lidé navštívit na těchto stanovištích:
Bruntál (Zeyerova 13)
Krnov (ČSA 99)
Frýdek-Místek (Elišky Krásnohorské 322)
Třinec (Kaštanová 413)
Karviná (Vydmuchov 15)
Havířov (Dělnická 26)
Nový Jičín (Štefánikova 11)
Opava (Olomoucká 86)
Hlučín (Čs. Armády 6a)
Vítkov (Švermova 219)
Ostrava-Zábřeh (Výškovická 40)
Ostrava-Jih (Kaminského 12)

K návštěvě srdečně zveme všechny zájemce.

plakat


HKK

Den linky 155 je poctou všem záchranářům, zúčastnit se ho ale můžete i Vy, pokud přijdete v úterý 15.5. do obchodního centra Aupark v Hradci Králové, budete se moci seznámit s náročnou prací operátorů linky 155, zdravotnických záchranářů a lékařů. Uvidíte ukázky naší práce, vozidlo a přístrojové vybavení ZZS a také se sami budete moct naučit poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat…


 

LK

Víte, na jaká čísla máte volat v případě nouze? Znáte rozdíl mezi voláním na linky 112, 155, 158 a 150? A víte, jaký kolotoč se po vytočení takové linky rozběhne? 15. května slaví svůj den linka 155. A pokud vás zajímá, jak naši dispečeři pracují, v tento den mezi desátou a patnáctou hodinou můžete sledovat online přenos na našich webových (www.zzslk.cz) či facebookových (https://www.facebook.com/ZZSLK1/) stránkách.


 

HMP

V úterý 15. května proběhne po celé republice Den linky 155, který připomíná každodenní nasazení profesionálů ze zdravotnických záchranných služeb. V hlavním městě se akce koná od 10 do 18 hodin před areálem Výstaviště Praha v Holešovicích, kde budou mít návštěvníci možnost si vedle prohlídky současné techniky vyzkoušet také práci dispečera zdravotnického operačního střediska nebo poskytnout resuscitaci podle rad udílených po telefonu.


 

ÚLK

V úterý 15.5. proběhne v ústeckém OC Forum Den tísňové linky 155. Přijďte zjistit, jak pracují záchranáři, jak správně komunikovat s operátory na lince 155 nebo omrknout sanitku.

Od 9 do 17 hodin budete moci vidět práci záchranářů. Například jak probíhá volání na tísňovou linku 155 a vyslání sanitky. Sami si budete moci vyzkoušet, jak správně volat na TL 155.

Zájemci si budou moci zkusit laickou kardiopulmonální resuscitaci s využitím AED přístroje, zástavu krvácení a primární ošetření raněného. V rámci praktických ukázek se naučíme, jak správně poskytnout první pomoc do příjezdu profesionálních záchranářů. Přistavené budou i výjezdové sanity, kde bude možné si prohlédnou jejich vybavení.

ulk
Ze zbývajících krajů se nám informace získat nepodařilo…