logo

V Moravskoslezském kraji proběhl Den otevřených dveří u záchranné služby

Moravskoslezský kraj - 15.5.2018

Včera, v pondělí 14. května, proběhl na dvanácti stanovištích ZZS MSK Den otevřených dveří, a to spolu s akcí Den tísňové linky 155. Ten si záchranáři v České republice připomínají právě dnes, a to v souvislosti se symbolickým datem 15.5. Své prostory pro veřejnost mimořádně zpřístupnili záchranáři v Bruntále, Krnově, Frýdku-Místku, Třinci, Karviné, Havířově, Novém Jičíně, Opavě, Hlučíně, Vítkově a dvou stanovištích v Ostravě.

Zatímco dopolední hodiny hojně využily k návštěvě zejména školy – od mateřských, přes základní, až po školy střední, během odpoledne k záchranářům proudili spíše dospělí nebo celé rodiny. Nejstarší účastnicí akce byla dvaadevadesátiletá žena v Karviné, nejmladším aktivním návštěvníkem pak dvouletý chlapec.

Na každé ze zpřístupněných základen mohli návštěvníci projít několika stanovišti. Na nich byli připraveni záchranáři, kteří zájemcům předvedli a učili je správné poskytnutí první pomoci v situaci ohrožení života. Svou práci představili také operátoři. Ti připomněli zásady pro správné volání na tísňovou linku, seznamovali veřejnost s výhodami využití národní tísňové linky 155 a mobilní aplikace Záchranka. Prohlédnout si bylo možno záchranářská vozidla i jejich vybavení, shlédnout prezentaci o činnosti ZZS a vyzkoušet si některé pomůcky, s nimiž profesionální záchranáři pracují.

Na vybraných stanovištích byly pro dětské návštěvníky připraveny soutěžní úkoly. Děti si za svou aktivní účast mohly odnést pexeso se záchranářskou tématikou. Dospělým návštěvníkům pak byly k dispozici informační materiály o činnosti záchranné služby, operačním středisku, či první pomoci.

V Ostravě-Zábřehu se v rámci akce prezentoval také Nadační fond Kryštůfek, který se záchranáři spolupracuje již mnoho let. Díky jeho činnosti mohou vážně nemocné, či zraněné děti, obdržet na palubě sanitního vozidla plyšovou hračku Kryštůfka záchranáře, která je pak provází při jejich cestě do nemocnice a během pobytu ve zdravotnickém zařízení.

Každým z dvanácti zpřístupněných stanovišť prošlo během pondělí několik stovek osob. Dne otevřených dveří se celkem zúčastnilo přes tři tisíce návštěvníků. Záchranáři považují včerejší akci za velmi úspěšnou a je velmi pravděpodobné, že ji v příštím roce zopakují.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK