logo

Akce Carpathian Mountain Rescue Cooperation Platform se konala i za účasti našich horských záchranářů

Svět - 26.5.2018

V minulém týdnu proběhlo v oblasti polské Krynice první školení v rámci projektu „Carpathian Mountain Rescue Cooperation Platform“ financovaného z Visegraských fondů.

Cílem celého projektu je vzájemná spolupráce a předávání si zkušeností v oblasti horské záchrany mezi Ukrajinou, Polskem, Slovenskem a Českou republikou. První školení, jak již bylo v úvodu zmíněno, organizovali záchranáři z polského GOPR-u oblasti Krynica Zdroj. Pro své kolegy z Ukrajiny – Гірський рятувальний центр, Асоціація Гірських Провідників „Ровінь“,slovenských Pienin a čtyři záchranáře z Horské služby z Jizerských hor si připravili velice zajímavý program. Hlavním tématem celé akce byla záchrana ztracených osob v horském terénu, kterou polští záchranáři mají opravdu velmi detailně propracovanou.

Všichni se tak měli možnost něco dovědět o typologii ztracených osob – klasifikace podle Kelleyho,  vyhledávacích vzorech dle Coestnera, o organizaci a různých způsobech pátrání v terénu, práci s přístroji GPS a plno dalších informací s tím souvisejících. Krom přednášek, byla samozřejmě i možnost, si práci s GPS, ale i některé metody vyhledávání vyzkoušet prakticky přímo v terénu. Dále kolegové z Polska prezentovali své materiální vybavení na základně v Krynici, proběhla ukázka výcviku pátracího psa a celkově představili svou organizaci. Účastníci měli možnost navštívit i Magurský národní park, lyžařské středisko Jaworzyna Krynicka a plno dalších zajímavostí.

Rádi bychom touto cestou poděkovali Všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto velmi přínosného školení s názvem Carpathian Mountain Rescue Cooperation Platform.

Foto a info HS ČR