logo

Čekatelé na členství u Horské služby cvičili na Vysočině

Kraj Vysočina - 4.6.2018

Třiadvacet čekatelů na profesní kvalifikaci Člen Horské služby ze všech horských oblastí v minulých dnech prošlo náročným výcvikem během letní části Základní školy HS.

Po pondělní fyzické etapě, která měřila 10 km s náročným horským profilem, skončili 4 čekatelé, kteří nesplnili předepsaný limit pro tuto část zkoušky. „Ostatní pokračovali v týdenním maratonu přednášek a cvičení z odborností, které jsou součástí odborné kvalifikace Člen Horské služby. Kromě dalších dovedností je to zdravověda, organizace a záchrana ve skalním terénu, topografie, horolezectví a orientace v organizaci,“ uvedl k výcviku Ladislav Bedeč, metodik Horské služby o.p.s.

„Sobotní závěrečné zkoušky se zúčastnili všichni absolventi a prokázali velmi dobrou odbornou připravenost, a to hlavně díky dobré práci oblastních metodiků, za což jim děkuji. Všichni postoupili do zimní části, která se koná na konci ledna příštího roku,“ doplnil Ladislav Bedeč.

Připomněl, že zimní část se bude konat v Krkonoších. Čekatele čeká fyzická etapa, dále ošetřování zranění na sjezdovce a ve volném terénu, organizování záchranných a pátracích akcí nebo horolezectví. Kromě toho budou čekatelé trénovat také znalost meteorologie a práci při lavinové akci. Poté je čeká závěrečná zkouška, obvykle v těžkém terénu a v náročných zimních podmínkách.

Info HS ČR