logo

Záchranářský vrtulník W-3A Sokol dosáhl světového jubilea. Nalétal 5009 hodin

ČRPlzeňský kraj - 13.6.2018

Dnes přesně 5009 letových hodin. Právě tolik nalétal vrtulník W-3A Sokol s číslem 0718 na trupu v Armádě ČR. Sloužil především u letecké záchranné služby v Líních. Jde o první Sokol na světě s tak vysokým počtem letových hodin. To vše bez větších závad.

Vrtulníky W-3A Sokol slouží v Armádě České republiky od roku 1997. Jejich první rozsáhlé nasazení bylo ve stejný rok na Moravě při katastrofálních povodních. I zde letka Sokolů zachraňovala životy a osvědčila se tak jak při záchranných, tak i při pátracích operacích. Celkový nálet deseti sloužících strojů přesahuje 40000 letových hodin, z toho 6 kusů se zástavbou pro potřeby LZS 27300 hodin. Za 20 let provozu přepravily více než 11600 pacientů.

„Jde o zcela bezproblémový stroj, skvěle se pilotuje a je na něj stoprocentní spolehnutí i díky vysokému výkonu motorů. Provoz na záchrance začal 1. května 1998, tedy před dvaceti lety. Po celou dobu Sokoly používáme bez větších závad. Za to patří velký dík i našim technikům, kteří odvádí špičkovou práci,“ uvedl jeden z pilotů mjr. Petr Šafařík.

Špičkový servis je prioritou

Právě zmíněný servis a práce techniků jsou nemalou měrou důvodem tak vysokého počtu nalétaných hodin. „Tento kus s výrobním číslem 37.07.18 patří u naší záchranky k nejpoužívanějším. Náletu přes 5000 hodin dosáhl po třech revizích u výrobce. Pro nás techniky je samozřejmě špičkový stav prioritou, o všechny vrtulníky se zde stará skvělý tým, který je sehraný a neponechává nic náhodě,“ dodal jeden z techniků.

Za dobu 20 let provozu nebyl den, kdy by vrtulník typu W-3A Sokol nebyl ve službě. To je možné díky spolehlivosti, nastavenému systému údržby, přístupu technického personálu a ochotě výrobce vrtulníku ze Swidniku (Polsko) dodávat přednostně náhradní díly.

Služba letecké záchranné služby v Líních je nepřetržitá a do dnešního dne zde bylo uskutečněno 10588 vzletů, přepraveno 10728 pacientů, přičemž zhruba čtvrtina letových hodin se uskutečnila v noci. Dalším provozovatelem tohoto typu vrtulníku je středisko v Bechyni.

dvojice-motoru-twd-10w-o-celkovem-vykonu-1342kw i-ocasni-cast-zdobi-cislovka-5000 k-patrani-je-vyrtulnik-vybaven-vykonnym-reflektorem moderni-avionika-diky-nekolika-generalnim-opravam prostor-lze-upravovat-dle-potreb puvodni-dokumentace sokol-s-naletem-5000-hodin-je-svetovy-unikat sokoly-u-zachranky-maji-nalet-celkove-pres-27300-hodin vyrocni-polepy

Michal Vozka – AČR