logo

Záchranáři varují před prázdninovými úrazy

ČRPlzeňský kraj - 3.7.2018

Českým školákům právě skončily každodenní povinnosti a začaly vytoužené dvouměsíční prázdniny. Ty přinášejí krom radosti a cestování každoročně také tisíce úrazů. Aniž bychom chtěli rodiče jakkoli děsit, mějme na mysli, že se každoročně několik desítek našich dětí do školních lavic bohužel už nikdy nevrátí…

Mohlo by se zdát, že přilby na hlavách mladých cyklistů se staly samozřejmostí. Na pozemních komunikacích jsou pro děti dávno povinné. Ale nosí je všichni vždy? I při cestě z chatové oblasti na nákup do konzumu, nebo při krátké večerní projížďce k rybníku? Dbejte důsledně na užívání přileb, skutečně zachraňují životy a chrání před závažnými kraniotraumaty. Používejte je také na koloběžkách, skateboardech a podobných „strojích“. Tím spíše, má-li vaše koloběžka, mini segway nebo hoverboard přídavný pohon. Mělo by platit – čím vyšší dosažitelná rychlost, tím lepší ochrana hlavy a krční páteře. Stále se setkáváme s případy, kdy cykloturisté přilbu nepoužijí ani v horském terénu. Následky mozkolebečních poranění přitom patří k těm nejzávažnějším a nezřídka změní život nejen zraněným, ale celým rodinám. Při jízdách autem i autobusem by mělo být samozřejmostí použití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů.

Dalším typickým letním úrazem jsou případy tonutí. „Málokdo by odhadl, že se v Česku každý rok utopí kolem dvou set lidí. Počty utonutí jsou vyšší, než úmrtí na motorkách,“ říká Vítězslav Sladký ze Zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje a dodává, že se většinou jedná o dobré plavce, kteří z vody nemají respekt, přecení své fyzické síly, anebo je ve vodě přepadne nějaká zdravotní indispozice. Samostatnou kapitolou jsou zahradní bazény. „Ty se každoročně stanou smrtelnou pastí pro celou řadu malých dětí, které v nestřeženém okamžiku spadnou do vody. Většinou se jedná jen o pár vteřin, po které je dospělí ponechají bez dozoru. Že dítě chybí si obvykle povšimnou až po desítkách minut, kdy je už šance na resuscitaci a záchranu takřka nulová. Takové výjezdy patří k nejsmutnějším,“ konstatuje Vítězslav Sladký. Doporučuje se bazény důsledně zakrývat, případně vybavit elektronickým alarmem.

Přestože záchranáři nabádají k opatrnosti, neměli bychom si jí plést s hysterickou úzkostí. Zatímco odřené koleno ještě nikoho nezabilo, strávit prázdniny v nemocnici si jistě nepřeje nikdo z nás.

Vítězslav Sladký,
manažer vnějších vztahů a PR
Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje