logo

Záchranáři resuscitovali muže po nehodě na Frýdecko-Místecku

Moravskoslezský kraj - 3.10.2018

Letečtí záchranáři ZZS MSK zasahovali u další nehody na Frýdecko-Místecku. Dnes, ve středu 3. října ve tři čtvrtě na osm, přijali operátoři záchranné služby tísňovou výzvu ke střetu osobního a nákladního automobilu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

V té době již byl v letu vrtulník LZS z Ostravy, a to k jiné nehodě, nahlášené o deset minut dříve, v sousední Ostravici. Po přehodnocení priorit a závažnosti událostí přesměrovali dispečeři posádku stroje do Frýdlantu, v jehož blízkosti se letící vrtulník již nacházel. Přílet k postiženému tak byl otázkou jen několika minut od nehody samotné. K původně nahlášené nehodě v Ostravici pak dorazily pozemní týmy ZZS a pacienta, chodce sraženého automobilem se středně závažným zraněním, úspěšně ošetřily.

Když na místo nehody ve Frýdlantu dosedl vrtulník, byl již jednasedmdesátiletý muž, který cestoval v osobním vozidle, vyproštěn. První pomoc mu poskytovali svědkové události. Pacient nejevil známky života a záchranáři proto ihned zahájili rozšířenou resuscitaci. Za stále prováděné srdeční masáže, umělé plicní ventilaci, podávání léků i defibrilačních výbojů, se pokoušeli obnovit krevní oběh postiženého. Vzhledem ke skutečnosti, že na těle pacienta nebyly patrné známky závažnějších poranění, mohlo být primární příčinou nehody náhle vzniklé bezvědomí na podkladě srdečního selhání.
Záchranáři použili přístroj zajišťující srdeční masáž a za kontinuální resuscitace pacienta vrtulníkem přepravili na urgentní příjem FN Ostrava. V době předání u něj přetrvával stav selhání všech základních životních funkcí.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK