logo

Záchrana horolezkyně z náročného terénu v oblasti Rabštejna, horskou službu aktivovala aplikace Záchranka

Olomoucký kraj - 4.12.2018

Mladá žena, která se pohybovala po lezeckých terénech v oblasti Rabštejna, v úterý před polednem uklouzla, spadla z kamenitého srázu a těžce se zranila.

Výzva přišla HS Jeseníky 4. 12. 2018 krátce před dvanáctou hodinou z aplikace Záchranka. „Ihned jsem se na místo vypravili ve dvou s potřebnou lezeckou technikou v těžkém terénním voze. Cestou jsme se potkali se sanitním vozem Zdravotnické záchranné služby. Přeložili jsme k nám jejich zdravotnické vybavení k nám a snažili se dostat co nejblíž místu nehody,“ popsal výjezd Tomáš Skokan, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Záchranáři se ovšem v automobilu až ke zraněné nedostali. „Vzali jsme všechno, co jsme mohli potřebovat a zbytek cesty už došli po svých. Na místě jsme viděli, že žena se po pádu kutálela asi 10 metrů po kamenitém povrchu a pak zůstala zaklíněná na skalním výběžku,“ uvedl k situaci na místě Tomáš Skokan s tím, že k nehodě dorazili i členové Hasičského záchranného sboru.

Záchranáři poté vytvořili na skále několik jistících bodů a vylezli ke zraněné lezkyni. „Na vrcholu jsme jí vytáhli šetrně ze zaklínění, zafixovali jí do vakuové matrace a lékař ZZS jí podal léky proti bolesti. Pak jsme jí pomocí lanové techniky spustili dolů,“ doplnil Tomáš Skokan.

„Naši záchranáři pak s pomocí hasičů i zdravotníků přenesli zraněnou na nosítkách těžším terénem až k čekající sanitce. Vzhledem k podezření na poranění páteře jsme jí nechtěli překládat do našeho terénního vozu a pak zase do sanitky,“ dodal k záchranné akci Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky s tím, že zdravotníci pak ženu převezli k dalšímu ošetření. Zároveň poděkoval členům hasičů a ZZS za neocenitelnou pomoc během záchranných prací.

--data--web--fotobanka--2018--12--img-5807.fitbox.x690.y1000.r0.q90.nr0.me2 --data--web--fotobanka--2018--12--img-5810.fitbox.x1280.y968.r0.q85.nr0.me2

Radek Zeman, tiskový mluvčí Horské služby ČR