logo

Dotace měst Frýdek – Místek a Karviná při pořizování výbavy vozidel krajských záchranářů

Moravskoslezský kraj - 18.12.2018

ZZS Moravskoslezského kraje pořizuje v roce 2018 nová sanitní vozidla Rychlé lékařské pomoci. Vzhledem k finanční náročnosti je všech 12 pořizováno bez přístrojového vybavení.

Město Frýdek-Místek se podílí na vybavení vozidla rychlé zdravotnické pomoci/250 tisíc

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje pořizuje v roce 2018 nové sanitní vozidlo Rychlé zdravotnické pomoci na výjezdové stanoviště ve Frýdku-Místku. Vzhledem k finanční náročnosti je vozidlo, stejně jako jedenáct dalších do celého MS kraje, pořizováno bez přístrojového vybavení.
Díky dotaci města Frýdek-Místek ve výši 250 tisíc korun, ze které byl pořízen plicní ventilátor, nebude nutno dále používat starší z původního vozidla, které je nahrazováno. Samotné nasazení přístroje do „ostrého provozu“ proběhne až se zprovozněním celého nového sanitního vozidla RZP na jaře 2019, kdy je očekáváno jejich dodání.

Plicní ventilátor – MEDUMAT STANDARD 2
Jedná se o přístroj zajišťující umělou plicní ventilaci při náhlé zástavě dechu, dechovém selhávání či nedostatečnosti. Stejně tak je možno přístrojem provádět kyslíkovou terapii pacientů. Moderní přístroj je svou jednoduchou obsluhou určen hlavně nelékařským posádkám sanitních vozidel, byť je plně vybaven pro zásahy i ve vozidlech rychlé lékařské pomoci.
Ventilátor Frýdek-Místek


Město Karviná významně podpořilo vybavení vozidla rychlé lékařské pomoci/900 tisíc

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje pořizuje v roce 2018 nové sanitní vozidlo Rychlé lékařské pomoci na výjezdové stanoviště v Karviné. Vzhledem k finanční náročnosti je vozidlo, stejně jako jedenáct dalších do celého MS kraje, pořizováno bez přístrojového vybavení.
Díky dotaci města Karviná ve výši 900 tisíc korun, ze které se pořídil monitor/defibrilátor a plicní ventilátor, tak bude vozidlo RLP plně a kompletně vybaveno novými přístroji. Nebude tedy nutno využívat starší přístroje z vozidel, která jsou právě novými nahrazována. Samotné nasazení obou přístrojů do „ostrého provozu“ proběhne až se zprovozněním celého nového sanitního vozidla RLP na jaře 2019, kdy je očekáváno jejich dodání. Do té doby proběhne odborné proškolení a zácvik posádek, pokud jde o jejich obsluhu.

Monitor/Defibrilátor – CORPULS 3 Slim
Jedná se o multifunkční zařízení ke sledování a monitoringu základních životních funkcí pacienta, jako je srdeční tep, tlak a okysličení krve, apod. Přístroj dokáže natáčet 12svodové EKG, stejně tak jej lze použít jako defibrilátor v případě resuscitace pacienta. Je umístěn v dobíjecím držáku na stěně vozidla, opatřen přenosnou brašnou pro zásahy v terénu či bytě.
Plicní ventilátor – MEDUMAT STANDARD 2 s rozšířenými ventilačními režimy
Jde o přístroj zajišťující umělou plicní ventilaci při náhlé zástavě dechu, či dechovém selhávání. Stejně tak je možno přístrojem provádět kyslíkovou terapii pacientů. Moderní přístroj je rozšířen o několik ventilačních režimů určených hlavně lékařské posádce sanitního vozidla.
Defibrilátor Karviná Ventilátor Karviná

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK