logo

Desítky úrazů na sněhu a ledu v Moravskoslezském kraji

Moravskoslezský kraj - 9.1.2019

Začátek nového týdne přinesl v souvislosti se zimním počasím – sněžením a zmrzlými povrchy chodníků, nárůst úrazových stavů. V průběhu pondělí a úterý (7. a 8. ledna) museli záchranáři ZZS MSK ošetřovat pět desítek pacientů, kteří se zranili na sněhu a ledu. Ve všech případech přitom šlo o lehčí nebo středně těžká zranění.

V Jeseníkách a Beskydech vyjížděly týmy zdravotnické záchranné služby k deseti zraněným lyžařům a snowboardistům, které ošetřovaly ve spolupráci s horskou službou. V polovině případů přitom šlo o děti.

Další čtyři desítky lidí na různých místech kraje, nejvíce na Ostravsku, Frýdecko-Místecku a Novojičínsku, utrpěly poranění při pádech na chodnících. Dominovaly úrazy končetin a hlavy. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byli pacienti transportování do spádových zdravotnických zařízení. Ošetřit bylo nutno také několik pacientů, kteří se nalézali v zimním počasí na ulici a jevili známky podchlazení.

Záchranáři vybízení ke zvýšené opatrnosti při pohybu na zasněžených a zledovatělých chodnících. Zejména lidé vyššího věku a osoby se zhoršenou pohyblivosti, kteří aktuálně tvoří tři čtvrtiny zraněných na náledí, by měli zvážit omezení pěší chůze na kluzkém povrchu.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK