logo

Již pátý porod v terénu vedla přes telefon operátorka středočeské záchranky

Středočeský kraj - 10.2.2019

Venku může být ošklivá obleva a šedivo a nedělní směna může být náročná, ale na operačním středisku středočeské záchranky, které sídlí v Kladně, se operátoři teď spokojeně usmívají. Přinejmenším jedna operátorka.

Operátorka Patricia Sedláčková úspěšně vedla svůj pátý TAP – telefonicky asistovaný porod. Kolem půl dvanácté volal muž, který vezl svou manželku (nastávající maminku) spolu s tchyní do porodnice. Vzhledem k tomu, že věci nabraly rychlý spád, zastavili na zastávce autobusu v Zásmukách, kde bylo v plánu počkat na příjezd posádky rychlé zdravotnické pomoci z Kostelce a lékaře ve vozidle systému rendez-vous z Kolína.
51794291_2019091994806998_3123303584905560064_n
Operátorka zůstala s volajícím v kontaktu a dle zkracujících kontrakcí vyhodnotila, že se miminko nekompromisně dere na svět. „A opravdu, během několika výdechů bylo miminko venku. Okamžitě jsme spolu s volajícími zajistili tepelný komfort novorozence,“ vypráví Patricia s tím, že vše proběhlo tak rychle, že i na následující dotaz na tatínka, co se jim narodilo, odpověděl, že neví, že se nepodíval.

Dvě minuty po porodu přijela posádka, která mamince i miminku poskytla nezbytnou péči a transportovala je do nemocnice.

„Když jsem v telefonu uslyšela pláč miminka, ulevilo se mi a vezla jsem se na vlně štěstí a radosti, kterou jsme v tu chvíli cítili stejně – volající i my, operátoři,“ zakončila operátorka Patricia, která v žertu zmínila, že lepší dodatečný dárek si ke svým včerejším narozeninám nemohla přát.

A byl to chlapeček ;-)

Bc. Petra Effenbergerová tisková mluvčí ZZS SČK