logo

Tragická dopravní nehoda na Novojičínsku zamestnala záchranáře ze dvou krajů

Moravskoslezský kraj - 7.3.2019

Záchranáři ZZS MSK zasahovali ve středu 6. března spolu s dalšími složkami integrovaného záchranného systému u vážné dopravní nehody na Novojičínsku. Krajské zdravotnické operační středisko se o nehodě automobilu na dálnici D1 poblíž obce Vražné dovědělo krátce po půl třetí odpoledne. K místu zamířila posádka RZP Odry, vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy a operátoři požádali o spolupráci také záchranáře ze sousedního, Olomouckého kraje. Na pomoc tak dorazil rovněž tým rychlé lékařské pomoci z Hranic na Moravě.

Posádky ZZS na místě resuscitovaly zraněného šedesátiletého muže, který v havarovaném vozidle cestoval. Nepřímou srdeční masáž u něj zahájili již svědkové havárie a ve snaze obnovit krevní oběh pokračovaly i týmy ZZS. Za pomocí přístrojové techniky a léků se nakonec po několika desítkách minut podařilo srdeční činnost obnovit a pacient byl připraven k transportu do nemocnice. Byl převzat na palubu vrtulníku a letečtí záchranáři zahájili jeho přepravu. Během letu však došlo k opětovnému selhání oběhu a přes další resuscitaci se pacienta nepodařilo zachránit. Lékař ZZS musel konstatovat jeho smrt.

Záchranáři museli poskytovat odbornou péči také dvěma dalším mužům, oběma středního věku. Utrpěli vícečetná poranění, zůstali však při vědomí a jejich život nebyl bezprostředně ohrožen. Jednoho z nich posádka RLP Hranice transportovala na urgentní příjem olomoucké Fakultní nemocnic, druhého tým RZP Odry do FN v Ostravě.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK