logo

Nemocnice Pardubického kraje mají pět nových sanitek Ford pro převozy pacientů

Pardubický kraj - 17.3.2019

Vozový park dopravní služby dnes čítá 28 vozů. Pět nových sanitek se v NPK pořídilo jen za minulý půlrok a pacienti už je mohou využívat.

Jeden sanitní vůz Zdravotnické dopravní služby Nemocnice Pardubického kraje (NPK) pro Orlickoústeckou, Litomyšlskou a Svitavskou nemocnici uskuteční měsíčně kolem 140 převozů. Služba je určena pro všechny imobilní a hůře pohyblivé pacienty, kteří se potřebují dopravit z a do nemocnice.
img1928
Tři nové vozy Ford Transit Custom slouží pacientům už od září loňského roku, další dva byly pořízeny letos v únoru Hodnota jednoho vozu Ford Transit Custom je více než 1 350 000 Kč včetně daně, nemocnicím budou sanitky sloužit dlouhá léta. „Vedle toho, že se nám daří postupně obměňovat vozový park Zdravotnické záchranné služby PK, chceme, aby i přepravní služba našich nemocnic odpovídala 21. století. Bohužel jsem se při cestách krajem setkával s vozidly, které již měla svá nejlepší léta dávno za sebou, a proto jsme rozhodli o krajském příspěvku na pořízení nových vozů. Jsem také rád, že se nám daří vyřazená vozidla nabízet do našeho partnerského regionu na Ukrajině, jelikož tam mohou sanitky sloužit mnoho dalších let, a nahradit tak i čtyřicet let staré stroje,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Klíčky od dvou posledních zbrusu nových sanitek předal nemocnici ve středu 13. března za Pardubický kraj radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr. „Je pro mě důležité, aby byla zdravotní péče dobře dostupná po celém území Pardubického kraje, což s novými sanitními vozy určitě bude. To, že se také zvýší komfort a úroveň převozu, je jen další důvod pro poskytnutí finančních prostředků. Vozy jsou vybavené pojízdnou sedačkou pro imobilní pacienty a dalším příslušenstvím. Dalším krokem ve výbavě by do budoucna určitě měly být i schodolezy, které by našim zdravotníkům výrazně usnadnily transport pacienta z vyšších pater budov,“ doplnil radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
img1955
Nové sanitní vozy disponují nájezdovou rampou, dvěma pojízdnými sedačkami i lehátkem značky MEDIROL V jedné sanitce je tak možné převézt čtyři sedící a jednu ležící osobu zároveň. Zdravotní dopravní služba nemocnic ve Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí je řízena centrálně z dispečinku v Litomyšli. „Ten jsme uvedli do provozu minulý rok v dubnu. Vedla nás k tomu celá řada důvodů. Na prvním místě byla samozřejmě ekonomika, chtěli jsme přepravu zefektivnit, maximálně využít kapacitu jednotlivých vozů a vytížit je tak, abychom snížili konečné náklady za převoz. Kromě ekonomického hlediska existovaly i důvody ryze praktické, naši dispečeři mají o pohybu sanitek okamžité informace a mohou pružně reagovat na aktuální potřeby pacientů,“ vysvětlil důležitou roli centrálně řízené zdravotní dopravní služby Tomáš Gottvald, předseda představenstva a generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.

Není sanitka jako sanitka

Zatímco sanitní vozy zdravotnické záchranné služby vyjíždějí na pomoc lidem, které postihnou akutní zdravotní obtíže nebo úraz, sanitní vozy zdravotnické dopravní služby převážejí pacienty neakutní. Většinou se jedná o převozy imobilních a invalidních pacientů mezi nemocnicí a jejich domovem, nebo těch, kdo mají podstoupit odborné vyšetření na pracovištích se specializovanější péčí. Pacienti jsou také převáženi z nemocnice do zařízení, která jim poskytnou další péči, například rehabilitační ústavy nebo léčebny dlouhodobě nemocných.

Vozový park Zdravotnické dopravní služby NPK se skládá především z vozidel značky Ford. Nejstarší vozidla jsou z roku 2000, průměrné stáří sanitek z vozového parku je šest let. Každé vozidlo najede měsíčně zhruba 3 250 kilometrů. Transporty pacientů se nejčastěji uskutečňují mezi jednotlivými nemocnicemi NPK, dále pak do Hradce Králové, Prahy, Brna, Olomouce nebo Havlíčkova Brodu. Dosud nejdelším převozem byl transport klientky po úrazu z Chorvatska a řidiče nákladního vozu po autohavárii z Rumunska. Jednalo se o převozy zpět do ČR.

Foto a info NPAK