logo

V Moravskoslezském kraji odstartoval First responder systém

Moravskoslezský kraj - 3.4.2019

V pondělí 1. dubna byl v Moravskoslezském kraji uveden do provozu First responder systém, tedy spolupráce zdravotnické záchranné služby a dobrovolných zachránců. Registrovaní a vyškolení dobrovolníci mohou být v některých případech informováni operačním střediskem o výskytu pacienta v život ohrožujícím stavu ve své blízkosti a poskytnout mu základní první pomoc ještě před příjezdem posádky ZZS.

V těchto dnech jsou ve městech a obcích Moravskoslezského kraje distribuovány informace elektronickou cestou, stejně jako prostřednictvím letáků, tak aby bylo zajištěno povědomí obyvatel regionu o této možnosti pomoci.
FR - leták
Aktuálně je v systému zavedeno a vyškoleno 380 first responderů, kteří se již mohou do záchrany na životě ohroženého pacienta aktivně zapojit. ZZS MSK zároveň eviduje další dvě stovky zájemců, kteří budou v následných týdnech postupně proškolováni. Školitelé záchranné služby měsíčně připraví nejméně čtyři kurzy a do systému tak přibývá okolo osmdesáti first responderů. Na každém kurzu přitom se zájemci pracuje obvykle sedm školitelů a administrativních pracovníků. Zdravotnická záchranná služba plánuje s postupným zapojením osmi set až tisíce dobrovolných zachránců v Moravskoslezském kraji.
Snímek obrazovky 2019-04-01 v 10.10.16
Absolvent pětihodinového přípravného kurzu obdrží průkaz first respondera (viz příloha), kterým se může prokázat při zásahu, symbolický pamětní odznáček a resuscitační roušky.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK