logo

„Pražskou“, nyní jen Putovní P155, hostí letos jih Moravy a jeho záchranka

Jihomoravský kraj - 6.6.2019

Ve dnech 7. – 9. 6. 2019 se uskuteční v Moravském krasu a okolí metodické cvičení zdravotnických záchranných služeb z ČR (zastoupeny jsou všechny kraje) a jsme rádi, že se připojila i ZZS Bratislava.

Jedná se o nesoutěžní setkání s názvem Putovní 155, které pro letošek organizuje právě jihomoravská záchranka. Původně se jednalo o tzv. Pražskou 155, pak se toto metodické cvičení stalo „putovním“, posunulo se do Libereckého kraje a letos je hostitelem ZZS JmK.

Smyslem setkání záchranných služeb je hlavně výměna zkušeností, kdy poskytovaná zpětná vazba je okamžitá. Tedy záchranářské posádky (bude jich celkem 15) se přímo na stanovišti, po skončení zásahu u modelové situace dozví připomínky k řešení, které zvolily. Snahou organizátorů je, aby v nasimulovaných situacích bylo vždy něco nového, nestandardního, a nebo aby se obvyklé úkoly řešily v neobvyklém prostředí. Stanovišť, resp. úkolů bude celkem 10 a půjde o zajímavé modelové situace, nabídnou širokou škálu zdravotních obtíží, které je třeba řešit.
P 155
Počítáme s tím, že návštěvníci krasu se budou pohybovat v blízkosti některých našich stanovišť, proto budeme mít adekvátně rozmístěné cedule s upozorněním, že na místě probíhá metodické cvičení. A dokonce nabídneme zájemcům, že si u Domu přírody ve Skalním mlýně od 8.30 do 17.00 mohou vyzkoušet něco ze záchranářské práce: resuscitaci či sundávání helmy motorkáři. Děti si mohou ošetřit plyšové zvířátko a kdokoliv bude chtít, může nahlédnout do sanitky, a zjistit tak něco více o vybavení našich vozidel. Takže pozor, od 7. do 9. 6. 2019 bude v oblasti Moravského krasu zvýšený výskyt sanitních vozidel.

Závěr celé akce bude slavnostní, z Blanska až na brněnský Špilberk pojede „spanilá jízda“ sanitek za doprovodu PČR, půjde o vyjádření jakési sounáležitosti a hrdosti na činnost, kterou záchranáři dennodenně vykonávají.

Info: ZZS JMK