logo

Druhý Amarok řevnického Trans Hospitalu Plus již ve výjezdu

Středočeský kraj - 1.7.2019

Řevnická ZZS Trans Hospital Plus zařadila do svého vozového parku ve druhém čtvrtletí tohoto roku již druhý sanitní automobil na podvozku Volkswagen Amarok. Zajeli jsme tedy na redakční návštěvu a omrkli a nafotili pro vás tento nejen na první pohled pěkný, ale hlavně účelný vůz.

Jedná se o zánovní speciál do náročného terénu, který byl pořízen přímo ve Skandinávii. Jeho výrobcem, resp. výrobcem ambulantní nástavby je finský Tamlans a svůj díl na něm má i známý producent sanitek z téže země, firma Profile. Tu u nás zastupuje společnost ARC Vehicles.

Základem sanitky je terénní podvozek VW Amarok, který pohání plně dostačující dvoulitrový diesel s automatickou převodovkou. Z kabiny lze také ovládat a měnit světlou výšku podvozku. Řidič má k dispozici dále potřebnou komunikační a navigační techniku. Co není úplně obvyklé v našich zeměpisných šířkách, je stabilní hasící zařízení motorového prostoru, dodané firmou Falck.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vozidlo má klasickou „krabicovou“ nástavbu, ve které je prostor pro nosítka, která se do sanitky zasouvají klasicky zezadu. Amarok má namontovaný stůl, který umožňuje elektrické naložení/vyložení nosítek Pensi (stůl je stejné značky), takže vydatně šetří záda řidiče oproti běžné mechanické nakládce. Zajímavostí nosítek je jejich variabilita, lze z nich totiž snadnou manipulací mimo jiné udělat během okamžiku i pojízdné křeslo.


První VW Amarok/Tamlans u ZZS Trans Hospital Plus


Co se celého vnitřního prostoru týče, tak poskytuje dle možností a velikosti sanitní nástavby relativně dost místa jak na práci, tak na uložení zdravotnického materiálu a pomůcek, což je dáno dobrým ergonomickým pojetím celé nástavby NEGEA a řešením její zástavby od Profile. Velice pohodlné a komfortní jsou vyhřívané sedačky posádky v zadní části. Záchranáři mají k dispozici vzadu několik panelů ovládacích prvků nástavby, čidla a senzory/světla, klima, nezávislé topení apod.

Nebudeme jmenovat veškeré vybavení, to je ostatně dáno předpisy MZ pro danou kategorii vozidel, ale sanitka má navíc třeba ještě různé ženijní prostředky, pákové nůžky atd. Záchranářský batoh je přístupný jak zevnitř, tak i z levého boku zvenku.

Barevné provedení vozu je žluté s battenburskou šachovnicí, majáky jsou integrovány do karoserie, jako doplněk je bílá světelná alej vpředu.

-wap-