logo

Náročný závěr prázdnin v Jizerských horách z pohledu horských záchranářů

Liberecký kraj - 28.8.2019

Teplé a slunečné počasí spolu s vrcholící houbařskou sezónou znamená velký počet návštěvníků hor a s tím i zásahy u vyčerpaných či ztracených lidí.

Od pondělka 26. srpna zaznamenali horští záchranáři dvě srdeční slabosti u starších turistů. „V obou případech jsme ihned museli zahájit resuscitaci. Proto upozorňuji výletníky i houbaře, aby v tomto horkém počasí plánovali vycházky do hor s ohledem na své síly a aktuální zdravotní stav,“ uvedl Karel Kupilík, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

V průběhu houbařské sezóny nemá HS také nouzi o případy ztracených houbařů, většinou seniorů. „Včera jsme byli Policií ČR vyzváni ke spolupráci při pátrání po ztraceném seniorovi v okolí vodní nádrže souš. Naše hlídka na terénní čtyřkolce pak houbaře našla krátce před půlnocí. Muž byl naštěstí v pořádku,“ doplnil Karel Kupilík.

„Všichni, kteří se vydávají do horského terénu, ať už na túru nebo na houby, by u sebe měli nabitý telefon mít. Je to ostatně v jejich vlastním zájmu. Kromě toho doporučujeme, aby měli všichni v mobilu staženu aplikaci Záchranka,“ důrazně varoval návštěvníky hor René Mašín, náčelní Horské služby Jizerské hory. „Kromě Záchranky by měli mít v telefonu uloženo i krizové číslo HS 1210, které platí ve všech horských oblastech,“ dodal René Mašín.

Radek Zeman tiskový mluvčí Horské služby ČR