logo

Exploze plynu v bytovém domě na jihu Čech si vyžádala jeden lidský život a devět zraněných osob

Jihočeský kraj - 3.10.2019

Jihočeští záchranáři zasahovali od brzkých ranních hodin u požáru bytového domu v Lenoře. Požár byl nahlášen na Zdravotnické operační středisko ZZS JčK ve 4:16. K události vyjely nejbližší výjezdové skupiny z Volar, Prachatic.

První posádka ZZS dorazila na místo za sedm minut od aktivace. Po zhodnocení situace na místě (větší počet zraněných osob) vyhlásila Zdravotnická záchranná služba JčK tzv. mimořádnou událost a aktivovala další tři posádky ZZS, Leteckou záchrannou službu AČR z Bechyně a Líní a vozidlo pro řešení následků MU ze Strakonic.

Záchranáři ošetřili celkem devět zraněných osob. Nejvážněji byli zraněni dva muži, utrpěli rozsáhlé popáleniny. Po poskytnutí nezbytné neodkladné péče a stabilizaci stavu byli předáni k transportu Letecké záchranné službě AČR. Oba pacienti byli posádkami LZS předáni na popáleninové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejich stav je vážný. V požářišti bylo nalezeno tělo pohřešované osoby.

Dalších sedm osob bylo zraněno lehce, jednalo se převážně o drobné popáleniny, pohmoždění, tržné rány atp.. Po ošetření na místě, převezly posádky ZZS šest osob do spádové nemocnice v Prachaticích. Jeden ze zraněných se do nemocnice transportoval sám.

požár v Lenoře

Konečná bilance po výbuchu plynu v domě je následující:

1 osoba zemřela

2 osoby těžce zraněné

7 osob zraněno lehce

U události zasahovaly čtyři pozemní výjezdové skupiny ZZS JčK, jedna posádka RZP Modrava, čtyři sanitní vozidla dopravní zdravotní služby, vozidlo pro řešení následků mimořádné události ZZS Strakonice, dva vrtulníky LZS AČR, HZS a PČR. Naše poděkování patří místní obvodní lékařce MUDr. Sedlecké, která se aktivně zapojila do poskytování přednemocniční neodkladné péče zraněným v místě neštěstí.

Bc. Petra Kafková tisková mluvčí ZZS Jihočeského kraje