logo

Moravskoslezská záchranka pořídila novou techniku z prostředků Fondu zábrany škod

Moravskoslezský kraj - 15.10.2019

Vozový park Moravskoslezských záchranářů se rozrostl o další zásahová vozidla. K jejich pořízení posloužily finanční prostředky přidělené pro rok 2019 z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje získala touto cestou finance ve výši 3 775 685,- Kč. Prostředky byly využity k nákupu dvou vozidel ZZS, vybavených přístroji a zdravotnickou technikou.

Jedná se o sanitní speciál VW Transporter s pohonem 4×4 pro výjezdovou skupinu rychlé zdravotnické pomoci v Třinci, jehož hodnota činí více než 3,2 milionu korun. Bude provozován jako klasické zásahové vozidlo ZZS MSK. Druhým automobilem je Škoda Octavia Scout v hodnotě bezmála milionu korun. K dispozici bude jako vozidlo vedoucího zásahu.
Zbývající částka potřebná k pořízení automobilů, přibližně čtyři sta tisíc korun, byla uhrazena z investičních prostředků organizace.

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje hodnotí možnost pořízení techniky pro oblast zábrany a prevence škod velmi pozitivně. Nová vozidla i technika přispějí k dalšímu zkvalitnění přednemocniční neodkladné péče, kterou týmy ZZS poskytují.

O fondu zábrany škod
Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb. a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3% z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK