logo

Záchranáři ošetřovali muže po pádu ze střechy na Frýdecko-Místecku

Moravskoslezský kraj - 29.11.2019

Posádka rychlé zdravotnické pomoci z Jablunkova a letečtí záchranáři z Ostravy byli ve čtvrtek, 28. listopadu, voláni k vážně zraněnému muži na Frýdecko-Místecku. Událost byla operátorům ZZS MSK nahlášena po půl třetí odpoledne. Týmy vyjely na nahlášenou adresu do Mostů u Jablunkova.

Čtyřiapadesátiletý muž měl spadnout ze střechy, na které pracoval, z výšky okolo devíti metrů. Z místa, kde k události došlo, poté odjel automobilem asi deset kilometrů na adresu svého bydliště, přičemž záchranářům po jejich příjezdu sdělil, že se chtěl převléknout. Zasahující lékař u pacienta zjistil mnohočetná poranění, a to hlavy, hrudníku, páteře, horní končetiny a také pánve. Týmy ZZS jej zajistily krčním límcem, pánevním pásem a uložily postiženého do vakuové matrace. Po podání léků a dalších úkonech byl následně vrtulníkem přepraven do ostravské Fakultní nemocnice a předán do péče týmu urgentního příjmu.

V případě pádu z výšky je nutno vždy počítat s možností poranění páteře nebo pánve. Záchranáři v takovém případě důrazně varují před manipulací s takto postiženým pacientem, jeho neodborným přenášením, potažmo mobilizací, či převážením. Reálně přitom hrozí riziko dalšího postižení a zhoršení zdravotního stavu.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK